Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2021

AHMET AKIN: TERMİK SANTRALİN YANMASI KAMU ZARARINA NEDEN OLACAK

Muğla’nın Milas ilçesinde süren orman yangını, dün gece Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’ne sıçradı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, santraldeki yangının kamu zararına neden olacağına belirterek, “Özelleştirilmesine karşın santralin yanması yine de kamu zararına neden olacak. Çünkü santrale, iktidarın başlattığı ‘kapasite destekleme mekanizmasıyla’ bugüne kadar milyonlarca lira kamu kaynaklarından ödeme yapılıyor” dedi.

Kemerköy’ün alevlere teslim olduğu sırada termik santrale çok yakın bir bölgede incelemelerde bulunan CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, gözlemlerini şöyle aktardı:

ANA BİNADA ZARAR AZ: “Milas’taki Kemerköy Termik Santrali’yle ilgili son 4 gündür art arda uyarılar yapılıyordu. Yetkililer tarafından dün gün içinde yangına karşı santralde her türlü önlemin alındığı ifade edildi. Ancak rüzgarın ters esme ihtimali göz ardı edildiği için alınan önlemler yeterli olmadı. Bölgedeki yangın, dün akşam saat 22:30 sıralarında santrale sıçradı. Saatlerce süren yangın, sabah saatleri itibariyle sona erdi. Santralin bulunduğu yerleşke yanarken ünitelerin bulunduğu ana binada zararın daha az olduğunu gözlemledik.

YANGINDA BÜYÜK ARK PATLAMALARI YAŞANDI: Herkesin gözü önünde termik santral saatlerce yandı. Tek bir müdahale yapılmadı. Üstelik santralde bulunan iletim hatlarında kısmen elektrik olduğunu da gözlemledik. Yangının etkisiyle iletim hatları koptu. Üstelik yüksek voltaj taşıyan bazı hatlarda hala elektrik olması nedeniyle büyük ark patlamaları meydana geldi. Santralin devre dışı olduğunun söylenmesine karşın, hatlarda hala elektrik olmasının mantıklı hiçbir gerekçesi olamaz. Bu ihmal, facianın boyutunu daha da artırabilirdi.

BÜYÜK BİR FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ: Santralin yaklaşık 3-4 kilometre uzaklığında, yakıt olarak kullanılan linyit kömürünün depoları bulunuyor. Tüm endişemiz, yangının oraya ulaşması durumunda çok büyük bir facianın yaşanacak olmasıydı. Bu sabah itibariyle yangın kontrol altına alındı. 10 binlerce ton linyit kömürünün yanması, bölgenin havasının ölümcül düzeyde karbon monoksitle kaplanmasına neden olacaktı. Aldığımız bilgi, yangının depolara ulaşmaması için önlemlerin alındığı yönünde. Diyebiliriz ki büyük bir facianın eşiğinden dönüldü.

SANTRALİN ADETA YANMASINA GÖZ YUMULDU: Kemerköy Termik Santrali üç adet 210 megavatlık üniteden oluşuyor. Santralin yanmadan önce yaklaşık 420 megavatlık kapasiteyle çalıştığı söyleniyor. Türkiye’deki elektrik tüketiminde küçük bir paya sahip ancak bölgenin enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir paya sahip. Dört gündür uyarılar yapılıyor. Buna karşın yangının santrale ulaşması inanılır gibi değil. Santralin yanmasına adeta göz yumuldu.

MİLYONLARCA LİRA DESTEK ÖDEMESİ YAPILIYOR: Milas’ta yanan termik santral ister istemez akıllara pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. Kemerköy Termik Santrali 2014 yılında özelleştirildi. Özelleştirilmesine karşın santralin yanması yine de kamu zararına neden olacak. Çünkü santrale, iktidarın başlattığı ‘kapasite destekleme mekanizmasıyla’ bugüne kadar milyonlarca lira kamu kaynaklarından ödeme yapılıyor.

YA NÜKLEER SANTRAL OLSAYDI: Kemerköy Termik Santrali’nin yanmasına iktidarın adeta seyirci kalması, akıllara pek çok kötü senaryoyu da getiriyor. Santralin yakıtının kömür olması çok büyük yıkıcı bir felakete neden olmadı. Bu santral ya doğalgaz elektrik üretim santrali olsaydı? Bu santral ya nükleer güç santrali olsaydı? Bu ihtimalleri düşünmek dahi istemiyoruz. Ancak iktidarın beceriksizliği akıllara bu ihtimalleri de getiriyor.

BELEDİYELERİ SUÇLAMAK AKIL TUTULMASI: Son bir haftadır göz göre son 10 yılda yanan orman alanlarımızdan çok daha fazlasını yitirdik. Tarihimizin en büyük felaketlerden birini yaşıyoruz. İktidar ise akıl tutulması içerisinde belediyelerimizi suçlayarak algı yaratma derdinde. Bu yaşadığımız felaket ülkemizin yönetilemediğinin çok açık göstergesi. Vatandaşımız alevlerin ortasında kalmış durumda.”