Ana Sayfa Yurt 5 Ağustos 2021

ADANA’DAKİ ORMAN YANGINLARININ BİLANÇOSU: 4 BİN HEKTARIN ÜZERİNDE ALAN ZARAR GÖRDÜ

ALİ GÜRELİ

Adana’nın Kozan ilçesinde başlayan, ardından Aladağ, İmamoğlu ve Feke ilçelerinde de meydana gelen orman yangınlarında 4 bin hektarın üzerinde alanın zarar gördüğü öğrenildi.

Edinilen bilgiler göre, 28 Temmuz’da Kozan’da başlayan ve 4 süren orman yangınlarında mahalle statüsüne dönüştürülen 7 köy boşaltılırken, 4 köy etkilendi. Bu yangınlarda 2 bin hektarın üzerinde alan yangından zarar görürken, 37 ev ve bazı araçlar yandı, küçük ve büyükbaş hayvanlar telef oldu.

Aladağ’daki orman yangınında da yaklaşık 2 bin hektar ormanlık alan zarar gördü. Aladağ’da 6 köyde etkili olan yangında 24 ev zarar görürken, Kozan Aladağ, İmamoğlu ve Feke’deki yangınlarda toplam 4 bin hektarın üzerinde ormanlık alanın etkilendiği ifade edildi.

Adana’da meydana gelen yangınlara 6 helikopter, 2 uçak, 350 arazöz, 800 orman yangın söndürme personeli, 150 iş makinası ile müdahale edilirken, başta Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere diğer ilçe belediyeleri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar da gerekli desteği sağladı.

Adana Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yanan bölgelerde olası alevlenmeler ve bölgedeki tüm ormanlık alanlarda çıkabilecek yangınlara karşı teyakkuz halinde olduklarını ifade ettiler.