Ana Sayfa Gündem 4 Ağustos 2021

TİP MİLLETVEKİLİ ATAY’DAN İKTİDARA: “ÖYLE BİR ÖFKE BÜYÜTÜYORSUNUZ Kİ O ÖFKEYLE KARŞILACAKSINIZ”

Haber: TAMER ARDA ERŞİN-Kamera: ÜNAL AYDIN

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay, dün Bodrum’da yangının ortasında kaldığını açıklayarak, “Dün Bodrum’da, Ören’de yangının ortasında kaldık. Bir şey söyledim; ‘Öyle bir öfke büyütüyorsunuz ki o öfkeyle karşılaşacaksanız’ diye. Tanımlamam gereken en önemli şey öfke sanırım. Çünkü hayatlarımız, bir grubun şatafatı ve saltanatı adına çalınıyor” dedi.

Barış Atay, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki yangın bölgesine incelemede bulunmaya geldi. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ile görüşen Atay, söndürme çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Atay, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, “Günlerdir onu düşünüyorum. Normal bir insan aklı açısından böyle bir yönetim nasıl değerlendirilebilir? Türk Hava Kurumu’nun uçakları var ama eski bahanesiyle çalıştırılmıyor. Bunların bakımı için gereken paranın Orman Bakanlığı bütçesinin çok çok altında, çok küçük bir kısmını karşıladığını gördük” dedi.

Atay, “Koca ekosistem gitti. İnsanların evleri, hayvanları, bitkileri, malları, canları… Böyle olunca bir yerden sonra eleştirmekten öte o üzüntü ve öfkeyi nasıl açıklayacağımızı bulmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Atay, orman ekosisteminin kendisini düzenleyeceğini ancak toplumsal travmaların kendiliğinden düzelmeyeceğini belirterek, “Bu travmadan çıkabilmemizin tek yolu, iktidara yürüyecek yolu kalmadığını halkımızın göstermesi” dedi. Artık duygusallaşmaktan öte öfkelendiğini dile getiren Atay, şunları söyledi:

“İnsanların haykırışlarına mı üzülesin, bakanların umursamazlıklarına mı kızasın. Bir yerden sonra duygusal olmaktan öte. Dün Bodrum’da Ören’de yangının ortasında kaldık. Bir şey söyledim. ‘Öyle bir öfke büyütüyorsunuz ki o öfkeyle karşılaşacaksanız’ diye. Tanımlamam gereken en önemli şey öfke sanırım. Öfkelenmemiz gerektiğini de düşünüyorum, üzüntüden öte. Çünkü hayatlarımız, bir grubun şatafatı ve saltanatı adına çalınıyor. Ciddi öfke hissediyorum.”