Ana Sayfa Yurt 4 Ağustos 2021

NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANI ERDEM ÇOCUKLARLA BULUŞTU

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nı ziyaret eden Nilüfer Doğa ve Bilim Yaz Okulu öğrencilerine eşlik etti. Başkan Erdem, bostanda ürün yetiştirme, tohum elde etme ve kompost gübre üretimi hakkında çocuklara bilgi verdi.

Nilüfer Belediyesinin düzenlediği Nilüfer Doğa ve Bilim Yaz Okulu’na katılan çocuklar, yaz tatilinde eğitim alıyor. İlk bölümü Balat Atatürk Ormanı’nda gerçekleşen etkinlikler ağustos ayı boyunca da kırsal mahallelerde devam ediyor. Yaz okulu kapsamında çocuklar, bu defa Nilüfer Kent Bostanları’nı gezdi. Çocuklara, Turgay Erdem de eşlik etti.

Başkan Erdem, bostanda yer alan Tohum Kütüphanesi, Kompost Evi ve bostanda yetiştirilen ürünler hakkında çocuklara detaylı bilgi verdi. Bostanda yetiştirilen ürünlerde hiçbir zirai ilaç kullanılmadığı bilgisini paylaşan Erdem, ata tohumunun önemini çocuklara anlattı. Tohum Kütüphanesi’ndeki yüzlerce çeşit tohumu bir arada gören çocuklar, domates, biber, mısır, ayçiçeği gibi ürünleri de dalında inceleme fırsatı buldu. Erdem, Kompost Evi’nde de çocuklara kompost gübrenin oluşumunu uygulamalı olarak anlattı. Kompost ünitesine sebze atıkları atan çocuklar, kompost gübre oluşumunun aşamalarını da gördü.

Turgay Erdem, Nilüfer Doğa ve Bilim Yaz Okulu’na katılan çocukların, katıldıkları atölyelerde yaz tatilini keyifli ve verimli bir şekilde geçirmesinden mutluluk duyduklarını söyledi. Başkan Erdem, şu açıklamayı yaptı:

“Yaz okulumuzu, çocuklarımızın kendi mahallelerine taşıyoruz. Çocuklar, yaz okulu kapsamında Nilüfer Kent Bostanları ve Misi’deki müzelere düzenlenen gezilerle de farklı deneyimler yaşıyor. Burada çocuklar, doğal yaşam alanlarındaki çalışmaları yerinde izledi. Tohum Kütüphanesi’ndeki tohumları, ardından buradaki tohumlarla yetiştirilen ürünleri gördüler. Kompost ünitesinde bu ürünlerin nasıl geri dönüşümünün sağlandığını, toprağa nasıl geri kazandırıldığını anlattık. Bu da çocukların ilgisini çekti.”