Ana Sayfa Gündem 4 Ağustos 2021

MUĞLA ORMANLARI YANIYOR: VATANDAŞLAR HAVA DESTEĞİ İSTİYOR

MELİS ANTER

Muğla’daki orman yangınları sürüyor. Bodrum’da Kıyıkışlacık Mahallesi’nde kontrol altına alınan yangın yeniden alevlendi. Bölge halkı, çektiği yangın görüntülerini sosyal medyada paylaşıp, söndürme çalışmaları için havadan destek talep etti.

Kıyıkışlacık’ta dün akşam saatlerinde başlayan ve saat 24.00 sıralarında kontrol altına alınan yangın, bugün yeniden başladı. Ekipler yeniden bölgeye sevk edildi. Alevlerin rüzgarın da etkisiyle köy merkezine doğru ilerlediği bildirildi.

Vatandaşlar, bölgedeki durumu görüntülü olarak sosyal medya hesaplarında paylaştı. Yurttaşlar, paylaşımlarında; söndürme çalışmalarına hava desteği talep etti.

Bölge sakinlerinin yaptığı kayıtların birinde; durumu balkonundan izleyen vatandaş, dün sönen yangının bugün öğle saatlerinde yeniden başladığını ve daha geniş bir alana yayıldığını anlattı. Rüzgârın güneye doğru estiğini, dumanların köyün üzerini kapattığını ve küllerin uçuştuğunu belirtti. Yangına havadan müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

Ekiplere erzak getirdiğini ama alevler nedeniyle ulaşamadığını anlatan bir kadın da rüzgarın etkisiyle yangının hızla büyüdüğünü anlatıp, bölgeye helikopter gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Bir erkek yurttaş ise yangının üç noktadan başladığını ve Milas istikametine doğru ilerlediğini bildirdi. Rüzgarın çok şiddetli olduğunu, çok büyük hava desteğine ihtiyaç olduğunu anlattı ve “Herkes duyurabildiği, yapabildiği her şeyi yapsın” dedi.