Ana Sayfa Yurt 4 Ağustos 2021

MEZİTLİ’DE “TİYATRO AKŞAMLARI” BAŞLADI

Mezitli Belediyesi tarafından pandemi süresinde zor günler geçiren sanatçılarla sanatseverleri buluşturmak amacıyla düzenlenen “Tiyatro Akşamları” etkinlikleri başladı.

Agon, Körebe, Ekip, Kırmızı Perde, Kulis, Mulanbu, Merhaba Sanat, Antik Sahne, Tiyatro Yolcuları, Hayalicinas, Afife, Anadolu Oyuncuları, Konçinalar tiyatro gruplarının bir ay boyunca Mersinli Sanatseverle buluşacağı Mezitli’de Tiyatro Akşamları etkinliğinde ilk olarak Tiyatro Agon, Köpekler oyunu ile sahneye çıktı.

Mezitli’yi virüs salgını nedeniyle uzak kaldıkları tiyatroyla buluşturmak aynı zamanda tiyatro gruplarına da destek sağlamak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini dile getiren Başkan Neşet Tarhan şunları söyledi:

“Bugün sanata her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Maalesef virüs süreci hepimize çok farklı olumsuz etkilere neden oldu. Hepimiz bir şekilde virüs salgınının etkilerinden nasibimizi aldık. İnsanlarda, depresyona, ekonomik sıkıntılara çok farklı sağlıksal sorunlara neden olurken aynı zamanda bir çok sosyal ve sanatsal faaliyetten uzak kalmamıza neden oldu. Sanatçılarımızın da beslendiği kaynaklar var. Bu sahne arkadaki perde ve alkış onlar için çok anlamlı. Mezitli Belediyesi olarak, insanlarımızı sanatla buluştururken tiyatrocularımızı da özledikleri bu alkışa kavuşturmak istedik. Bir sanatçı için, sahne, kulis ve alkışlar son derece önemli. Bunun bilincindeyiz. Karınca kararınca biz de böyle bir destek amacıyla mekanlarımızı tahsis ettik. Katkı sunabilmek amacıyla her oyundan 120 bilet alarak belediye çalışanlarımıza dağıttık. Şimdilik bunu sadece Mersin merkeziyle kısıtlı tuttuk. Diğer ilçelerden de yoğun talep geldi ancak şimdilik 13 tiyatro grubumuzla bu etkinliğimize başlıyoruz. Kültür Merkezimiz faaliyete geçtikten sonra daha büyük etkinlikleri daha geniş süreler içerisinde yapabileceğiz. Sanatseverlerimiz güzel zaman geçirirken, sanatçılarımız da uzun süredir uzak kaldıkları alkışlara kavuşmuş oldular.”

3 Ağustos Salı Günü Tiyatro Agon’un Köpekler isimli oyunla seyircinin karşısına çıkarak başlayan Mezitli’de Tiyatro Akşamlarının programı ise şu şekilde:

5 Ağustos Perşembe – Tiyatro Körebe – Ayıp ettik

10 Ağustos Salı – Ekip Tiyatro – Patatesli Krep

12 Ağustos Perşembe – Kırmızı Perde Tiyatrosu – Sen Gara Değilsin

17 Ağustos Salı – Tiyatro Kulis – Aşkı-ı Analiz

19 Ağustos Perşembe – Tiyatro Mulanbu – Doğaçlasak da mı saklasak?

24 Ağustos Salı – Merhaba Sanat Tiyatrosu – Çatlak

25 Ağustos Çarşamba – Antik Sahne – Gelişine Hayat

26 Ağustos Perşembe – Tiyatro Yolcuları – Stand Up Show

31 Ağustos Salı – Hayalicinas Tiyatrosu – Pembe Düşler Helası

2 Eylül Perşembe – Afife Tiyatro – İnadına Yaşamak

7 Eylül Salı – Anadolu Oyuncuları – Gerdek Gecesi

8 Eylül Çarşamba – Tiyatro Konçinalar – Zilli Zarife

Tüm oyunların başlama saatinin 20.30 olduğu etkinliklere gitmek için biletler aynı gün Mezitli Belediyesi Amfi tiyatro gişesinden alınabilecek