Ana Sayfa Gündem 4 Ağustos 2021

GÖNÜLLÜ YANGIN SÖNDÜRME EKİBİ LİDERİ: “BİZE SU VERMEDİLER”

ERCAN ARSLAN

Marmaris’in Turgut mahallesi Delikliyol mevkiindeki yangın söndürme çalışmalarında görev alan gönüllü ekibin lideri Batuhan Onurmaz, “Biz aşağıdan, sıfırdan yukarıya yolumuzu açtık, hortumumuzu taşıdık. Yukarıdan yangına müdahale edecektik. Bize su vermediler. Hortumumuzu aşağıya çektiler, orman ve itfaiye olarak. Bizi indirirlerken söyledikleri tek bir cümle var: ‘Bu orman yanacak’” dedi.

Batuhan Onurmaz, Delikliyol mevkiinde yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“BU ORMAN YANACAK”

“Ben Delikliyol mevkiindeyim. Buraya altı saat önce geldim. Yukarıda çok küçük bir noktada yangın başladı. Ne rüzgar vardı ne başka bir şey vardı. Biz aşağıdan, sıfırdan yukarıya yolumuzu açtık, hortumumuzu taşıdık. Yukarıdan yangına müdahale edecektik. Bize su vermediler. Hortumumuzu aşağıya çektiler, orman ve itfaiye olarak. Sonrasında biz de ‘tamam’ deyip bekledik. Altı saat bekledik. Birazdan size göstereceğim, geldiği noktayı göstermek istiyorum. Altı saatin sonunda biz tekrar burada organize olarak yukarı çıktık. Aynı noktaya taşıyorduk hortumumuzu, yine orman müdahale etti. Bize yukarıya hortumumuzu taşıtmadı. Ve şu anda aşağı bizi indirirlerken söyledikleri tek bir cümle var: ‘Bu orman yanacak.’

“YANGINLAR NEDEN BÜYÜYOR BELLİ OLDU”

Bunu göze almışlar. Ben o ormanın içine girmeyi göze alabiliyorum. Buradaki benim arkadaşlarım da göze alabiliyor. Biz onu söndürebilme ihtimalimizi görebiliyoruz. Risk almadan bu ormanın söndürülemeyeceğinin de farkındayız. Ben buraya bu orman yangınını izlemeye gelmedim arkadaşlar. Buna müdahale etmek için buradayım. Destek olmak için buradayım. Ama itfaiye asla bu yangını söndürmek için adım atmıyor. Bir tane helikopter, bir tane uçak buraya müdahale etmedi. Şu anda Delikyol mevkiinin bu bölümü alev alev akşama kadar yanacak. Sonra, ‘bu yangınlar neden büyüyor’; açık bir örneği burada.”