Ana Sayfa Gündem 4 Ağustos 2021

CHP’Lİ ÖZTUNÇ VE ERKEK ORHANİYE’DE: “BUGÜN DEFALARCA ‘HAVADAN MÜDAHALE’ DEDİK, GELMEDİ”

CHP Genel Başkan yardımcıları Ali Öztunç ve Muharrem Erkek, yangın bölgesi Marmaris Orhaniye’ye gitti. Öztunç, “Bugün defalarca ‘havadan müdahale, uçak, helikopter’ dedik, gelmedi. Hava kararıyor, birazdan helikopterlerin uçuşu da duracak. Sabaha kadar orası yanacak hemen aşağısı yerleşim alanı” dedi.

CHP Genel Başkan yardımcıları, Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ile Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek; yangın bölgesi olan Marmaris’in Orhaniye mahallesini inceledi.

Öztunç ve Erkek, yanan ormanın yakınlarında açıklama yaptı. Öztunç, şunları söyledi:

“Günlerdir yanıyor burası, hemen altı marina. Orada çok sayıda tekne, yat var. Bugün defalarca ‘havadan müdahale, uçak, helikopter’ dedik, gelmedi. Hava kararıyor, birazdan helikopterlerin uçuşu da duracak. Sabaha kadar orası yanacak hemen aşağısı yerleşim alanı, büyük bir yangın olacak.”

Öztunç, “Söndüremiyorlar, söndüremiyorlar, söndüremiyorlar… Hükümetin ne kadar beceriksiz olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN BASİRETSİZ HÜKÜMETİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Muharrem Erkek ise “Türkiye’nin en basiretsiz hükümetiyle karşı karşıyayız. Niye bizim yangın uçaklarımız yok, neden cum külliyesinde o kadar uçak var?” dedi ve şu sözlerle havadan müdahelenin önemini vurguladı:

“Bölgeyi geziyoruz, ama herkesin yüreği parçalanıyor. Gerekli tedbirler alınmadığı için yangınlar zamanında söndürülemiyor. Uçağımız olsa, havadan müdahale edilse bu bölge yanmayacak. Sabaha kadar bu yangın büyüyecek bu bölge yanacak. Herkes seyrediyor itfaiye seyrediyor çünkü karadan müdahale mümkün değil. Tek çözüm havadan müdahale.”