Ana Sayfa Gündem 4 Ağustos 2021

CHP’Lİ ÖZTUNÇ: “BÜYÜK DEVLETİN UÇAĞI, HELİKOPTERİ OLUR, ANINDA SÖNDÜRÜR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Marmaris’te yangını için üç helikopterin çalıştığını fakat hiç uçak görmediklerini söyledi. Öztunç, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıkladığı rakamlara için; “Madem 48, 50 helikopterin var, gönder buraya kardeşim. Gönder de sönsün buralar. Köylüler, gönüllüler burada sırtlarında hortumları taşıyarak söndürebilir miyiz derdine düştüler. Böyle olmaz, büyük bir devletiz. Büyük bir devletin uçakları olur, helikopterleri olur, anında söndürür” dedi. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ise orman yangınlarının yedinci gününe girdiğini anımsatarak, “Şu ana kadar 13 bin hektar kaybettik. Lütfen bu bölgeye daha çok helikopter ve uçak desteği gönderin” çağrısını yaptı.

CHP Doğa Haklarından ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ve Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, orman yangınının sürdüğü Turgutköy’de açıklama yaptı.

“3 HELİKOPTERİN ÇALIŞTIĞINA ŞAHİT OLDUK”

Turgutköy’ün her iki tarafında da yangınların devam ettiğini belirten CHP’li Öztunç, “Buraya daha helikopter gelmedi ama bölgede üç helikopterin çalıştığına şahit olduk. Ama yetmez, bizim isteğimiz şu, 6, 9 olsa ne olacak. 6 helikopter gelse hemen söndürecek burayı çünkü parça parça Marmaris’te yangın Selimiye’ye doğru gidiyor. Selimiye bölgesinde yangın sürüyor. 6 helikopter gelse, anında her iki tarafa müdahale etse yangın bir anda sönecek. 3 helikopterle ile müdahale etmeye çalışıyor” dedi. 

“ÇOK YORULDULAR”

Öztunç, yangın söndürme ekiplerinin aralıksız müdahale ettiğini, fakat çok yorulduklarını söylerken, “İtfaiye, Orman Genel Müdürlüğü ekipleri müdahale etmeye çalışıyorlar ama çok yoruldu. İtfaiye personeli 7-8 gündür çok yoruldu, belki bir değişiklik yapılabilir. Belediyeler, yorulan personeli çekip buraya yeni personel gönderebilirler. Onları dinlendirebilirler. Çünkü yangın bitmiyor, devam ediyor. Dün akşam Delikyol’daydık, ‘burası yanacak’ dedik, inandıramadık. Bugün gittik baktık, yanmış orası” diye konuştu.

“HANİ, NEREDE BİZ NİYE GÖRMÜYORUZ” 

Dün akşam Marmaris’te AFAD Koordinasyon Merkezi’ndeki toplantısı sonrası Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptıkları açıklamaları hatırlatan Öztunç, şunları söyledi:

“Dedi ki, ‘10 küsur uçak, 40 üzerinde helikopterle sahadayız.’ Hani nerede, biz niye görmüyoruz bunları. İlk başta dedi ki, ‘Envanterimizde yangın söndürme uçağı yok.’ Dün akşam 12, 13 uçaktan bahsetti. ‘Başından beri varız, en iyi filo bize ait dünyada.’ Yok öyle bir şey. İnsanları gerçekten kandırıyorlar. Böyle bir durumda siyaset yapmak istiyoruz ama ormanlar, insanların yaşam alanları yandıkça ciğerlerimiz yanıyor. Dün akşam Bakanın söylediği uçaklar, helikopterler nerede? Başından beri sahada olsanız yangın bu kadar büyümezdi ki.”  

“BÜYÜK BİR DEVLETİN, BÜYÜK DEVLETİN UÇAKLARI, HELİKOPTERLERİ OLUR, ANINDA SÖNDÜRÜR”

Marmaris’te hiç uçak görmediğini belirten CHP’li Öztunç, şunları söyledi:

“Bodrum ve Milas tarafında, Grup Başkanvekilimiz Engin Altay var. Burada da ben varım. Ben uçak görmedim. Dün Köyceğiz’e bir uçak gitmişti, Marmaris’te bugün helikopterler 3 oldu. Yetmez diyoruz, başından beri söylediğimiz bu. Kötü bir şey söylemiyoruz. Madem 48, 50 helikopterin var, gönder buraya kardeşim. Gönder de sönsün buralar diyoruz. Köylüler, gönüllüler burada sırtlarında hortumları taşıyarak söndürebilir miyiz derdine düştüler. Böyle olmaz, büyük bir devletiz. Büyük bir devletin uçakları olur, helikopterleri olur, anında söndürür. 

“EN GENİŞ FİLO BİZDEYSE VE YANGINLAR SÖNMÜYORSA YANGINLARLA BİLİNÇLİ SÖNDÜRÜLMÜYOR DEMEKTİR”

Madem en geniş filo bizde, bu yangınlar neden sönmedi? Eğer en geniş filo bizdeyse ve yangınlar sönmüyorsa yangınlar bilinçli söndürülmüyor demektir o zaman. Bunu sorarız o zaman biz. Bunların bir an evvel sönmesi gerekiyor.”

“LÜTFEN, HELİKOPTER VE UÇAK DESTEĞİ GÖNDERİN”

Yangında 7’nci güne girdiklerini söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ise şunları söyledi:

“Çok farklı noktalarda yangınlar devam ediyor. Kumlubük’te, Amos’ta, Turunç’ta, şu an bulunduğumuz Turgutköy’de iki farklı noktada, dağın arkasındaki Orhaniye köyünde orada da iki farklı noktada devam ediyor. Arkadaki Delikyol’da da tam anlamıyla söndürülebilmiş değil. Bu şunu gösteriyor, en başından beri söylediğimiz şeyi dile getirmek zorunda hissediyoruz kendimizi. Havadan müdahaleyi sonuna kadar yapmadıktan sonra biz bu yangını bitiremeyeceğiz. Dolasıyla yetkililere tekrar seslenmek istiyorum. Lütfen bu bölgeye daha çok helikopter ve uçak desteği gönderin. Bir an önce burayı sonlandıralım, karşıya müdahaleyi yapalım, sonlandıralım, Orhaniye’yi müdahaleyi yapıp sonlandıralım.”

“ŞU ANA KADAR 13 BİN HEKTAR KAYBETTİK”

Oktay, hava desteği olmadan tam anlamıyla yangınların söndürülemeyeceğine dikkat çekerek, “Allah korusun, olası bir rüzgârın farklı yönünde tekrar kontrolü kaybettiğimiz anda, şu ana kadar 13 bin hektar kaybettik. Çok daha fazlasını kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. O yüzden daha çok havadan müdahale” dedi.