Ana Sayfa Gündem 3 Ağustos 2021

RTÜK ÜYESİ KONURALP’TEN, YANGIN GÖRÜNTÜLERİ UYARISINA TEPKİ: LİYAKATSİZLİK VE KİBRİN GELDİĞİ SON NOKTA

RTÜK üyesi Okan Konuralp, üst kurulun televizyon yöneticilerine gönderdiği ve yangın görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin uyarıların yer aldığı metin için; “Liyakatsizlik ve kibrin geldiği nokta. Ormanlarımızı yeniden yeşerteceğimiz gibi bu sansürü de aşarız” değerlendirmesini yaptı.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilmiş üyesi Onur Konuralp, sosyal medya üzerinden RTÜK’ün televizyon yayıncılarını yangın görüntüleri konusunda uyardığı mesaja tepki gösterdi. Konuralp, şu mesajı verdi:

“Uzun uzadıya yorumlamaya gerek yok! Liyakatsizlik ve kibrin geldiği nokta; acizliklerinin ve beceriksizliklerinin üstünü sansür yoluyla örtmek…Lakin ormanlarımızı yeniden yeşerteceğimiz gibi bu sansürü de aşarız…”

RTÜK’ün yayıncıları uyardığı mesaj şöyleydi:

“Medya kuruluşumuzun değerli temsilcisi;

Ülkemizde yaşanan her türlü olağanüstü durumda ve afetlerde devlet, millet ve medya iş birliği olası krizlerin etkin ve verimli yönetilmesi açısından çok değerlidir. Hem ormanlarımızın hem de yüreklerimizin yandığı bugünlerde, bu iş birliğinin kaçınılmaz olduğu açıktır. Yangınların insanlarımız üzerindeki algısal tesirini vahim hale getirmek hiçbir şeyin çözümü değildir. Yaşanan elim hadiselerin toplumsal bir kriz haline gelmemesi devlet yönetiminin de medyamızın da arzusudur. Medyamızın sorumluluk bilinci içinde duyarlılıkla hareket etmesi, vatandaşlarımızın ve yangın söndürme ekiplerinin moral ve motivasyonu açısından çok önemlidir. 

Verilen haberlerde halkı yanlış yönlendirebilecek üsluptan sakınılması, gerçeği yansıtmayan yanıltıcı görüntülere yer verilmemesi gerektiği daha önce Üst Kurulumuz tarafından sizlere hatırlatılmıştır. 

Ancak, Üst Kurulumuz tarafından yapılan yayın denetimlerinde, maalesef ki, birçok yayıncı kuruluşun bu konuda gereken hassasiyeti göstermediği, kamuoyunda korku ve endişe uyandıracak şekilde haberlerin aktarıldığı, sahadan yapılan devamlı canlı yayınların halkın ve yangın söndürme ekiplerinin motivasyonunu kıracak şekilde oldığı görülmektedir. 

130 farklı noktada çıkan yangınlar acil müdahale ekipleri tarafından başarıyla söndürülmüşken buraları hiç görmeksizin sadece yanan alanların ısrarla ekranlara taşınması, kaos havası beklentisinde olan çevrelerin istediği yönde bir yayıncılıktır.

Bugün itibari ile, RTÜK uzmanları tarafından cezai yaptırıma esas oluşturulması amacıyla raporlama çalışmasına başlanılmıştır. Bu minvalde, orman yangınlarıyla ilgili yapılan yayınların 6112 sayılı Kanun’da yer alan yayın ilkeleri doğrultusunda gerçekleştirilmesi, tereddütler halinde İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı ile temasta olunması son derece önemlidir. Aksi takdirde söz konusu yayın ilkelerini hiçe sayan medya hizmet sağlayıcılara en ağır müeyyidelerin uygulanması kaçınılmaz hale gelecektir.”