Ana Sayfa Gündem 3 Ağustos 2021

MARMARİS BELEDİYE BAŞKANI: “TÜM YANAN ALANLARA HAVA DESTEĞİ İSTİYORUZ. BU MARMARİS’İN ÇIĞLIĞIDIR”

Marmaris’te 6 gündür devam eden yangını söndürmek için havadan desteğin şart olduğunu söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Tüm yanan alanlara hava desteği istiyoruz. Ciğerlerimiz yanmıyor, ciğerlerimiz artık yok oluyor. Bu Marmaris’in çığlıdır” dedi.

 Marmaris’te 29 Temmuz’da çıkan orman yangını 6 gündür devam ediyor. Armutalan Mahallesinde başlayıp çok geniş bir alana yayılan yangın yaklaşık 12 bin hektarlık alanı küle çevirdi. İçmeler, Dereözü, Osmaniye, Bayır, Turgut, Orhaniye, Hisarönü, Turunç, Çiftlik, Kumlubük, Asparan ve Mezar Gediği mevkiinde etkili olan yangının son durumu ile ilgili bilgi veren Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, bir kez daha havadan müdahale çağrısı yaptı.

HAVA DESTEĞİ ŞART

Yangının 6’ncı gününde de yangının tam anlamıyla kontrol altına alınamadığını söyleyen Oktay, “Turunç, Hisarönü, Orhaniye, Turgut, Amos ve Kumlubük’te yangınlar devam etmekte. İlk günden beri hava desteği yönünde talep etmemize rağmen şu anda 1 helikopter havadan müdahale ediyor. Uçak yok. Karadan inanılmaz özverili şekilde, cansiperane şekilde ekipler mücadele ediyor. Ancak coğrafi şartlardan ötürü her alana karadan müdahale mümkün değil. Bu çağrımı tekrar yenilemek istiyorum. Sayın devlet büyüklerimiz; Marmaris, Bodrum, Milas, Manavgat… Tüm yanan alanlara hava desteği istiyoruz. Ciğerlerimiz yanmıyor, ciğerlerimiz artık yok oluyor. Bu Marmaris’in çığlıdır” ifadesini kullandı.