Ana Sayfa Gündem 3 Ağustos 2021

MANAVGAT YANGINI 7. GÜNÜNDE: BİR MAHALLE TAHLİYE EDİLDİ, BİRİ HAZIR BEKLİYOR

TAMER KARADAĞ

Manavgat’ta 4 ayrı noktada başlayan orman yangını, 7’nci gününde de devam ediyor. Alevlerin yaklaştığı Demirciler mahallesi sabah saatlerinde boşaltıldı. Kızıldağ mahallesinde de vatandaşlar, olası bir tahliye için hazır bekliyor.

Manavgat’taki yangın, ilk çıktığı noktadan yaklaşık 45 kilometre kuzeyde bulunan Beydiğin, Kızıldağ ve Demirciler mahallelerine kadar ulaştı. Demirciler Mahallesi halkı, sabah erken saatlerde yangının yaklaşması sonucu tahliye edildi. Mahallenin yakınına kadar gelen alevler, ekiplerin müdahalesi ile mahalle içerisine sıçramadan kontrol altına alındı. Ancak alevler bu kez de Kızıldağ mahallesine doğru ilerliyor.

YANGINI ENGELLEMEK İÇİN KANAL AÇILDI

Yangının Kızıldağ mahallesindeki yerleşim yerine ulaşmasını engellemeye çalışan ekipler, yola yakın yerlerde bulunan ağaçları keserek yangını kontrol altına almaya çalışıyor. Bir noktada toplanan mahalle halkı, tehlike anında mahalleyi tahliye etmek için hazır bekliyor.

Kuvvetli rüzgârın da etkisiyle hızla ilerleyen alevlere ekipler havadan helikopterler ile müdahale ederken karadan da arazözler ile de müdahale sürüyor. Vatandaşlar zaman zaman ekiplere yardımcı olarak yangının kontrol altına alınmasında görev alıyorlar. Vatandaşlar yangının mahalle merkezine sıçramasını engellemek için 150 metre boyunca kanal açtı. Kızıldağ’daki endişeli bekleyiş sürüyor.