Ana Sayfa Gündem 3 Ağustos 2021

İZMİR’DE MEMURLARDAN TENCERELİ TAŞLI EYLEM

Haber: ABDULLAH ÇELEBİ-Kamera: KERİM UĞUR

Yaklaşık 6 milyon 200 bin memur ve memur emeklisini ilgilendiren maaş zammı için görüşmeler sürerken Birlik Sağlık Sen’e bağlı sağlık çalışanları, İzmir’de “Memur taş mı yesin” sloganıyla eylem yaptı. Tencereye taş koyup soğan ekmek yiyen memurlar, hükümete çağrıda bulundu. Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “10 yıldır enflasyon oranında, yani sıfır zam alıyoruz. Yüzde 35-40’ları bulan reel enflasyon oranında ve bunun üzerine huzur payı olarak zam verilmeli” dedi.

Memur ve memur emeklilerinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri Ankara’da sürüyor. Birlik Sağlık Sen’e bağlı memurlar, İzmir’in Konak ilçesine bağlı Alsancak semtinde “Memur taş mı yesin” sloganıyla eylem yaptı. Memurlar, tencereye taş koyup ekmek soğan yiyerek iktidara mesaj gönderdi.

“Enflasyon oranında zam, sıfır zam demektir”, “Tek kalem maaş istiyoruz” ve “Sağlıkçıyı değil, koronayı öldür” yazılı dövizler taşıyan memurlar adına konuşan Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, memur ve emekliye yüzde 35-40’ları bulan reel enflasyon seviyesinde zam yapılması gerektiğini söyledi.

Ahmet Doğruyol, şunları kaydetti:

“5 dönemdir yapılan toplu sözleşmelerde izlediğimiz toplu sözleşme tiyatrosunun, dün başlayan 6. perdesinde de oyunun sonu bugünden belli gibi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde başlayan toplu sözleşme, memur sendikalarındaki 11 iş kolunun 11’inde de yetkili olan Memur Sen Konfederasyonu ve en fazla üyesi olan iki konfederasyon başkanının katılımıyla başladı. Yetkili konfederasyon Memur Sen ve ikinci büyük konfederasyon olan Türkiye Kamu Sen’in ortak talebi; taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17 maaş zammı, her yıl yüzde 3 olmak üzere, iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı.

“MAAŞLARIN ALIM GÜCÜ YÜZDE 50 ERİDİ”

Kamuoyuna yansıyan araştırmalara göre; reel enflasyonun yüzde 35-40 seviyelerinde olduğu şu dönemde 2022 için yüzde 21, 2023 için yüzde 17 zam rakamını hangi hesaplamayla, nasıl buldunuz? Madem zam talep ediyorsunuz yüzde 3+3 refah payı ne demektir? Siz bugünden sözde enflasyon oranını kabul etmişsiniz ki sıra refah payına gelmiş. 10 yıldır sözde enflasyon oranında verilen zam, farz edelim ki enflasyon sizin söylediğiniz oranlarda bile olsa, memur ve memur emeklisi maaşlarının bugün geldiği noktayı, maaşlarımızın alım gücünün, altınla dövizle kıyaslandığında en az yüzde 50 eridiğini hiç mi görmezsiniz?”

“VERGİ DİLİMİ YÜZDE 15’TE SABİTLENMELİ”

Birlik Sağlık Sen olarak taleplerini anlatan Doğruyol, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Öncelikle İstediğiniz zam, geçmiş yılların reel kaybının talebiyle başlamalı ve reel enflasyonun üzerine, huzur payı olarak zam istenmeli. Verdiğiniz zam, vergi dilimi artışlarıyla fazlasıyla geri alınıyor. Memurlarda vergi dilimi yüzde 15 olarak sabitlenmeli. Seçim meydanlarında verdiğiniz 3600 ek gösterge problemi bir an önce çözülmeli. Maaş zamları görüşülürken memura, memur emeklisine verdiğiniz sözler hiç mi aklınıza gelmez? 20 yıl önce yaptığınız çay-simit hesaplarını hiç mi hatırlamazsınız?

Biz diyoruz ki; 5 dönemdir yapılan toplu sözleşmelerde memur ve memur emeklileri lehine hiçbir şey elde edilememiştir. Bu ay, bir ay boyunca yapılacak toplu sözleşmede oynanacak olan tiyatronun sonunu bugünden görüyor gibiyiz.”