Ana Sayfa Yurt 3 Ağustos 2021

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN VEFATININ 750.YIL DÖNÜMÜ ANMA YILI ETKİNLİKLERİ NEVŞEHİR’DE BAŞLADI

NACİ İŞLER

Hacı Bektaş Veli, vefatının 750. yıl dönümünde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde Nevşehir’de uluslararası katılımlı törenlerle anılıyor.

Anma etkinlikleri, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumla başladı. Sempozyum öncesinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’in katılımıyla Ehli Beyt ve Hat Levhaları Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Törende ayrıca Merkez Kütüphanesi’ne “Hacı Ahmet Yesevi” ismi verildi. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Bektaşi Gülbangı okundu ve ardından Kültür Turizm Bakanlığı Hacı Bektaş Semah Topluluğu semah döndü.

Açılışa ayrıca Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe, Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin ve uluslararası camiadan akademisyenler katıldı.

DEMİRCAN: “750 YIL ÖNCESİNDEN GÜNÜMÜZE IŞIK TUTUYOR”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Türkiye’nin birçok şehrinde meydana gelen orman yangınlarına değinerek, şunları söyledi:

“Son bir haftadır ülkemizde ciddi yangınlarda mücadele ediyoruz. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte bakanlığımızın tüm ekibi Ege bölgesinde. Geçen hafta, başlayan yangınlar münasebetiyle Marmaris’te idik. Millet olarak içimiz yanıyor. O ana kadar “Can yanar” denince kendi canımı düşünürdüm ama şimdi başkalarının canı yandığında da canım yanıyor. Her bir ağaç bir can. Nasıl yandı içimiz. Hacı Bektaşi Veli’nin sözünü anımsadım: “Dostumuz ile yaralanıp kanarız” Dostumuz sadece insanlar değil bu ekosistem içinde ne varsa dostumuz ve dostlarımızın acısı içimizde. Her nefeste aşk ile yaratanı anarız. Birlik olmak lazım. Eren olabilmek için hem insanlar arasında hem de kâinatın arasında birlik olmak lazım.  Hacı Bektaş Veli’yi Hak’ka yürüyüşünün 750. yılında kendisini rahmetle anıyoruz.”

Hacı Bektaş Veli’nin 4 kapı 40 makam felsefesini de anlatan Demircan, “Hünkar, içinde geçtiğimiz döneme de 750 yıl öncesinden ışık veriyor. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun” dedi.

VALİ BECEL: HACI BEKTAŞ VELİ’NİN MİRASINA SAHİP ÇIKMAK ASLİ GÖREVİMİZDİR

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ise “Hacı Bektaş Veli’nin öğretisi bir olmayı, insanı sevmeyi, insan sevgisini, adalet ve hoşgörüyü temsil ediyor. Türk kültürü kendi kültürel değerlerinin aktarılmasına önemli değerler atfetmiş pek çok kişilik yetiştirdi.  Saygı ile anılan bir önder konumundadır. Mirasına, kültürüne, felsefesine sahip çıkmak ve aktarmak asli görevlerimizdendir. Barış ve kardeşliğe davet eden Hacı Bektaş Veli’nin bu topraklarda yeşermiş olması ve hala yaşaması bizler için gurur vesilesidir” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANI SAVRAN: İNSANLIĞI KARDEŞLİĞE DAVET ETMİŞTİR

Belediye Başkanı Mehmet Savran da “Hacı Bektaş Veli, savaş yerine barışı, düşmanlık yerine dostluğu, nefret yerine sevgiyi merkeze koydu. Yaşadığı yeri sevgi ile aydınlattı. “İnsinsen de incinme” diyerek insanı kendi kalbine yönlendirmiştir. İnsanlığı kardeşliğe davet etmiştir” dedi

REKTÖR AKTEKİN: FARKLI ÜLKELERDEN ARAŞTIRMACILAR BİLDİRİLER SUNACAK

Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, sempozyumda dünyanın farklı ülkelerinden araştırmacıların bildiriler sunacağını belirterek, şunları söyledi:

“Hacı Bektaş Veli, bir ışık olarak yolumuzu aydınlatıyor. Kişiliği, yaşamı, düşünce dünyası, eserlerini anlamak ve bu etkileri günümüzde ele almak için pek çok etkinlik gerçekleştirdik. Hacı Bektaş felsefesini yansıtan söyleşilerimiz, paneller, resim sergisi, adına orman kurmak gibi pek çok önemli etkinliği gerçekleştirdik. Kendisi toplumumuza önderlik ediyor.”

TÜRK TARİH KURUMU BAŞKANI PROF. DR. ÇETİN: HÜNKAR, BARIŞI VE KARDEŞLİĞİ TESİS ETMİŞTİR

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin de şöyle konuştu:

 “Tasavvuf geleneğinde büyüklerin ismi anıldığında orada bereket olur. Hacı Bektaş Veli’nin 750. ölüm yılı çok önemlidir. Nefesi, ocağı Anadolu irfanına katkı sağlıyor. Atatürk’ün bize verdiği istikamet başta olmak üzere şu günlerde özellikle milli birliğimizi diri durmak ve bunu yeni nesillere aktarabilmek için çalışıyoruz. Hünkar Hacı Bektaş Veli yaşadığı dönem itibarıyla Anadolu’da karışıklıklar olmasına rağmen barışı ve kardeşliği tesis etmiş. Sadece Anadolu değil Rumeli’ye geçmiş ve düşünceleri oradan dünyaya yayılmıştır. Tekrar kazanı kaynatalım Bektaşi ve Alevi önderleri buluşturalım diye bir amacımız var. Bu etkinlikte sempozyumda bir araya geleceğiz. 8 ülkeden misafirlerimizle 4 oturumda İstanbul ve Anadolu Bektaşi ile ilgili detayları anlatıp, bu ruhu diri tutacağız.”

Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. yıl dönümü nedeniyle “İnsanlığın Özü, Pir Veli’nin Sözü” temasıyla hazırlanan tanıtım filminin izlendiği törenin sonunda Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, düzenleme komitesi üyelerine ve katılımcılara teşekkür belgesi sundu.