Ana Sayfa Gündem 3 Ağustos 2021

BAKAN BİLGİN DUYURDU: YANGINDAN ETKİLENENLERİN SGK PRİM BORÇLARI ERTELENECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Orman yangınlarından etkilenenlerin sosyal güvenlik prim borçlarını erteleneceğini” duyurdu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin; Adana ili Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı ve Kozan ilçeleri, Antalya ili Manavgat, Akseki, Alanya, Gündoğmuş ve Gazipaşa ilçeleri, Mersin ili Aydıncık ve Silifke ilçeleri, Osmaniye ili Merkez ve Kadirli ilçeleri ile, Muğla ili Marmaris, Bodrum, Milas, Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerinde çıkan orman yangınlarında yangından etkilenen işyeri ve sigortalıların sosyal güvenlik prim borçlarının ödeme sürelerinin erteleneceğini açıkladı. 

Bilgin ayrıca; orman yangınlarından etkilenen yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşların ilaçlarına erişimleri konusunda gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.

Bakan Bilgin, kronik hastalıkların süresi biten raporlarının geçerli sayılarak, hastaların sağlık hizmeti sunucusuna gitmeden ilaç ve tıbbi malzemelerini karşılamaya devam ettiklerini, ayrıca yangın nedeniyle evleri zarar gören ve ilaç alamayan vatandaşların ilaca erişimleri hususunda tüm tedbirleri aldıklarını ifade etti. Bakan Bilgin, evlerini boşaltmaları nedeniyle ilaçlarını alamayan vatandaşların bundukları yerdeki en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurmaları gerektiğini ve yangından etkilenen tüm vatandaşların yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.