Ana Sayfa Gündem 2 Ağustos 2021

MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ AÇIK HAVA FİLM GÖSTERİMLERİ BAŞLIYOR

Mülkiyeliler Birliği, Açık Hava Film Gösterimleri etkinliğini bu yıl da sürdürüyor. Etkinlik kapsamında bu yıl, “Belgesel Günleri: 4 Portre” başlığıyla 4 belgeselin gösterimi yapılacak.

Mülkiyeliler Birliği’nin Konur Sokak’taki genel merkezinde yapılacak belgesel gösterimleri, İngilizce altyazılı, ücretsiz ve kamuya açık olacak. Kapasite, Covid-19 önlemleri kapsamında sınırlandırılacak. Belgesellerin gösterim saati, daha sonra duyurulacak.

Açık Hava Film Gösterimleri programı şöyle: 

“8 Ağustos – Nail V. (2014): Nail V. belgeseli; şair, yazar, gazeteci, politikacı, düşünür ve mimar olan Nail Vahdeti Çakırhan’ın hayat görüşü, eserleri, ilişkileri, aydın ve mücadeleci kişiliğini ve yaşantısını merkeze alan bir porte çalışmasıdır.

15 Ağustos – Bir Yenilginin Anatomisi (2016): Bir Yenilginin Anatomisi belgeseli, Türkiye’de “modernleşme ve kentleşme” adlarıyla gerçekleşen mekânsal değişimden yola çıkarak hayatımızdaki kayıp-kazanç ilişkisine odaklanıyor.

22 Ağustos – Gavur Mahallesi (2014): Gavur Mahallesi, 1953 yılına kadar Demirci çıraklığı yapan, yıllar sonra Diyarbakır’ın geçmişte kalan, unutulan sosyal, kültürel dokusunu Diyarbakırlı Margos Usta olarak kalemiyle tekrar hayatımıza kazandıran Mıgırdiç Margosyan ve Diyarbakır’a dair bir belgesel. Film, 1915’te bir meçhule doğru götürülürken paramparça edilen sayısız Ermeni aile gibi, Diyarbakır’ın uzakça bir köyü olan Heredan’dan başlayıp yollarda parçalanarak yitip giden, kalanları da Diyarbakır’da Ermenilerin yaşadığı Gavur mahallesinde buluşarak yeniden hayata tutunan Margosyan ailesinin yolculuğunu anlatıyor.

5 Eylül – Merhaba Canım (2021): Belgesel, adını, Arkadaş Z. Özger’in yazıldığı dönemde tartışma yaratan, Merhaba Canım (Dost Dergisi-1970) adlı şiirinden alır. Türkiye devrimci ve entellektüel çevrelerinde de etkin olan Heteronormatizm’e karşı bir başkaldırı olan şiirde, epizotlar halinde; şairin karakteri, ailesi, içinde yaşadığı toplumla ilişkisi ve 3 yıl sonra gerçekleşecek ‘beklenmedik’ ölümü ile ilgili göndermeler bulunmaktadır.”