Ana Sayfa Gündem 2 Ağustos 2021

MANSUR YAVAŞ: YANGINA MARUZ KALAN BÖLGELERE YARDIM ELİMİZİ UZATTIK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Orman yangınına maruz kalan bölgelere insani ve vatani bir görev görerek yardım elimizi uzattık. Afet ya da olumsuz vakalar yaşanmadan tedbir almak daha doğru olsa da gerçekleştikten sonra yaraları sarmak için de birlik ve beraberlik içerisinde çalışmaya özen gösterdik” dedi.

2. Dönem Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısına; Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu, Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı ve yürütme kurulu üyeleri ile birlikte katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, konuşmasına; Türkiye’nin çeşitli yerlerinde çıkan yangınlarda hayatını kaybeden vatandaşlara başsağlığı dileyerek başladı.  

“YARALARI SARMAK İÇİN BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Yaşanan orman yangınlarından duyduğu üzüntüyü dile getiren Yavaş, yangın bölgeleri için seferber olduklarını belirtti ve şunları söyledi:

“Bu afetler ya da olumsuz durumları önceden tespit etmek ve zamanında müdahale etmek için bizler de göreve gelir gelmez belediyemizde ilk kez deprem risk yönetimi ve kentsel iyileştirme daire başkanlığı kurduk. Yaşanan gelişmeler ne kadar isabetli bir adım attığımızı gösteriyor. Kurmuş olduğumuz daire ile Türkiye’nin neresinde olursa olsun, ihtiyaç duyulan her yere yardım elimizi uzatıyoruz. Geçenlerde Artvin ve Rize’de yaşanan sel felaketine bu dairemizin koordinasyonuyla ekiplerimiz anında müdahale etmişlerdi. Aynı anlayış ve bilinçle AFAD ve belediyelerden gelen talepler doğrultusunda, yangın bölgelerine de yardım elimizi uzattık. Şu anda üç farklı itfaiye ekibimiz toplam 16 araç 37 personel ile Antalya ve Mersin’de hizmet veriyor. Ekiplerimiz, temel ihtiyaçlardan oluşan 6 tırlık 9 bin koliyi Muğla ve Adana’ya ulaştırdı. Ayrıca Ankara Kent Konseyimiz de, kampanya düzenlemiş ve temel ihtiyaç listesi yayınlayarak vatandaşlardan gelen destekleri yangın bölgesine iletmiştir. Yeşilin Başkenti kampanyası doğrultusunda orman yangını yaşanan bölgelerde dikilmek üzere ağaç kampanyamız da halen sürmektedir.”

ORTAK AKIL VURGUSU

Ankara’nın sıradan bir kent olmadığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Bizden önceki 25 yıl boyunca hiç kimseyi dinlemeyen, ‘yaptım oldu’ şeklinde davranan bir zihniyetin elinde vasata teslim olan Ankara, bizim yönetim anlayışımızla birlikte yeniden ayağa kalkmış bulunuyor” dedi.

Yönetim anlayışında “şeffaflık, katılımcılık ve hesap verebilirlik” unsurlarını benimsediklerini belirten Başkan Yavaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara Kent Konseyi’nin kısa süre içinde etkili bir biçimde ‘ortak akıl’ platformuna dönüşmesi de bu yaklaşımın ürünüdür. Türkiye’nin en katılımcı, kapsayıcı ve üye sayısı en fazla olan kent konseyinin Ankara’da olması bir rastlantı değil, bir tercihtir. Bu tercihin uluslararası düzeyde de fark edilmiş ve bu özelliği nedeniyle 2020 yılının katılımcılık altın madalyası ödülünü almış olması, Ankaralıların ortak akla verdiği önemin göstergesidir.”

Ankara Kent Konseyi Yürütüme Kurulu’na seçilen üyelerin tek tek görüş ve önerilerini dile getirdiği toplantının ardından Başkan Yavaş, yürütme kurulu üyeleri adına ülke genelinde çıkan yangınlar nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Türkiye’ye Nefes Ol” kampanyasına fidan bağışında bulunurken, her bir üyeye de kampanyaya katılım sertifikalarını sundu.