Ana Sayfa Yurt 2 Ağustos 2021

İŞKUR, İZMİT BELEDİYESİ’NİN BAŞVURUSUNU YANITSIZ BIRAKTI

İŞKUR, İzmit Belediyesi’nin Toplum Yararına Programlar’dan yararlanmak için yaptığı başvuruya yanıt vermedi.

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, geliri düşük vatandaşları desteklemek için hayata geçirilen Toplum Yararına Programlar’dan (TYP) yararlanabilmek adına İŞKUR’a birden fazla başvuruda bulundu. TYP’den yararlanma taleplerine İŞKUR İl Müdürlüğü’nden farklı gerekçelerle olumsuz cevaplar alan başkan Hürriyet, geçtiğimiz günlerde yeniden başvuru yapmıştı ancak isteği hala karşılık bulmadı.
 
“SÜREKLİ OLUMSUZ CEVAPLAR ALDIK”
 
2019, 2020 ve 2021 yıllarında İzmit Belediyesi adına birçok kez başvuruda bulunulmasına rağmen olumlu yanıt alamayan başkan Hürriyet, “Her sene resmi talepte bulunmamıza karşın İŞKUR İl Müdürlüğü’nden farklı sebeplerle sürekli olumsuz cevaplar aldık” demişti. İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz’ın ‘Milli Eğitim dışında TYP’den personel isteyen olmadı” açıklamasını yapmıştı. Açıklamayı şaşkınlıkla takip ettiğini belirten Hürriyet, sonrasında yeniden başvuru yapmıştı. Son başvuruyla ilgili olarak da halen İŞKUR’dan yanıt bekleniyor.  
 
İŞKUR TYP NEDİR?
 
İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.