Ana Sayfa Gündem 2 Ağustos 2021

CHP’Lİ GÜRER’DEN BAKAN ELVAN’A KREDİ BORCU TEPKİSİ: TAKİPTEKİ MÜŞTERİNİN AZALMASI HER SENE KREDİ KULLANAN KİŞİ SAYISININ AZALMASIYLA ALAKALI

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta, takipteki bireysel kredi müşteri sayısının 2020 Aralık dönemi itibarıyla 1 milyon 552 bin 122 kişi olduğunu ve 2019 yılına göre 132 bin 464 kişi azaldığını bildirdi. Gürer yanıtı; “Takipteki müşteri sayısının azalmasının, her sene kredi kullanan kişi sayısının azalmasıyla alakalı olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir” sözleriyle eleştirdi.

CHP Niğde Milletvekili Gürer, bireysel kredi borçlarını ödeyemeyen banka müşterilerinin durumunu, TBMM gündemine taşıyarak bir soru önergesiyle Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a sormuştu. Gürer, önergesinde Bakan Elvan’dan “2020 yılında ülkemizde bankalar tarafından borçlarını ödeyemediği için kara listeye alman kişi sayısı kaçtır? Bu sayının mesleklere göre dağılımı nedir?” sorularını yanıtlamasını istemişti.

“KREDİ BORCUNU ÖDEYEMEYEN 1 MİLYON 500 BİN MÜŞTERİ TAKİPTE”

Gürer’in önergesine yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Kredi Kayıt Bürosundan temin edilen verilere göre 2019 Aralık dönemi itibarıyla takipteki bireysel kredi müşteri sayısı 1.684.586 iken, 2020 Aralık dönemi itibarıyla 1.552.122’dir. 2020 yılında takipteki bireysel kredi müşteri sayısı 132.464 kişi azalmıştır” açıklamasında bulundu.

“TAKİPTEKİ MÜŞTERİNİN AZALMASI HER SENE KREDİ KULLANAN KİŞİ SAYISININ AZALMASIYLA ALAKALI”

Bakan Elvan’ın açıklamasına tepki gösteren CHP’li Gürer’in, yazılı açıklaması şöyle:

“1.5 milyondan fazla yurttaşın bireysel kredilerini ödeyemediği için bankaların takibine girmesine rağmen, geçen yıla oranla takipteki müşteri sayısının 132 bin civarında azalmasının, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından olumlu görülmesi, yaşanan süreçte soruna dair tespitlerin eksikliğini göstermektedir. Takipteki müşteri sayısının azalmasının, her sene kredi kullanan kişi sayısının azalmasıyla alakalı olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.” 

“YURTTAŞIN TOPLAM BORCU: 976.6 MİLYAR” 

“Vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu; takipteki borçları da dahil, 9-16 Temmuz günleri arasında 910.9 milyar lira. 19.5 milyar lirası vadesinde ödenmediği için takibe alınanlar, 737.1 milyar lirası bireysel; konut, otomobil, ihtiyaç dahil kredilerinden, 173.9 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları da 14.2 milyar lirası tüketici kredilerinden, 5.3 milyar lirası da kredi kartlarından olmak üzere toplam 19.5 milyar lira düzeyinde. Vatandaşların taksitli konut alımları nedeniyle Toplu Konut İdaresine (TOKİ) olan borçları ise 26.4 milyar lira düzeyinde bulunuyor. Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan; tahsili gecikmiş borçlar da dahil, toplam borcu 967.6 milyar lirayı buluyor.”