Ana Sayfa Gündem 2 Ağustos 2021

CHP’Lİ AKIN’DAN ‘ELEKTRİK KESİNTİSİ’ TEPKİSİ: ŞOV YAPMAK YERİNE ÜRETİM-TÜKETİM DENGESİNİ KORUYUN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Türkiye genelinde pek çok ilde yaşanan elektrik kesintilerinin üretim-tüketim dengesindeki plansızlıktan kaynaklandığını açıkladı. Son 3 yılda elektriğe yüzde 98 zam geldiğini hatırlatan Akın, “Ülkemizin enerji güvenliğini sağlamakla sorumlu olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Karadeniz’de henüz teknik rapor bile hazırlanmadan siyasi şov yapmak yerine, üretim-tüketim dengesini koruması gerekmektedir” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Akın, Türkiye genelinde pek çok ilde bu sabah itibariyle yaşanmaya başlanan elektrik kesintileriyle ilgili açıklama yaptı. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

ÜLKE GENELİNDE KESİNTİ YAŞANIYOR: “Türkiye genelinde pek çok ilimizde bu sabah itibariyle elektrik kesintileri yaşanmaya başlamıştır. Elektrik kesintileri, bu sabah saatlerinde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Tekirdağ, Kocaeli Konya, Kayseri, Bilecik, Muğla, Antalya, Adana, Yozgat ve Mersin’de yaşanırken gün içinde de diğer illerimizden kesinti haberleri gelmeye devam etmiştir. Elektrik kesintileri, başta sanayi üretimi olmak üzere yılın en sıcak günlerinde vatandaşlarımızı mağdur etmektedir.

KESİNTİLER PLANSIZLIKTAN KAYNAKLANIYOR: Pek çok ilimizde saatlerce süren elektrik kesintilerinin nedeni arıza değil, elektrik üretim ve tüketimindeki plansızlıktan kaynaklanmaktadır. Türkiye’nin elektrik üretim santrallerindeki kurulu gücünün tüketime göre çok fazla olmasına karşın elektrik tüketiminin öngörülememesi, ülke genelinde planlı kesintilerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durum, iktidarın enerji politikalarındaki beceriksizliğinin en açık örneğidir.

KESİNTİLER İKTİDARIN BECERİKSİZLİĞİ: İktidar, yangın söndürme uçaklarını hangarda çürüttüğü gibi ülkemizdeki pek çok elektrik üretim santralini zamanında devreye almayarak üretim ve tüketimde dengesizliğe neden olmaktadır. Elektrik üretiminin tüketimi karşılamaması nedeniyle yaşanan elektrik kesintilerin tek nedeni, iktidarın enerji alanında yanlış politikalarıdır. Türkiye genelinde kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerindeki üretimin düşeceği, aylar öncesinden bilinmektedir. İktidar, hidroelektrik santralleri ikame etmek yerine planlı kesintiler yapmayı tercih etmektedir.

ŞOV YAPMAK YERİNE ENERJİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYIN: Elektrik faturaları daha geçtiğimiz ay yüzde 15 oranında zamlanmıştır. Son 3 yılda elektriğe gelen zam yüzde 98’i bulmasına karşın bugün Türkiye’nin elektrik enerjisinin kesintisiz sağlanması ve enerji güvenliği tartışmalı hale gelmiştir. Ülkemizin enerji güvenliğini sağlamakla sorumlu olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Karadeniz’de henüz teknik rapor bile hazırlanmadan siyasi şov yapmak yerine, üretim-tüketim dengesini koruması gerekmektedir. Vatandaşlarımıza önceden haber verilmeden yapılan kesintilerin hafta boyunca devam etmesi olasıdır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kesintilerle ilgili bir an önce açıklama yapmalıdır.”