Ana Sayfa Ekonomi 2 Ağustos 2021

BAKAN MUŞ: TEMMUZ AYI İHRACATI GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE YÜZDE 10 ARTIŞLA 16,4 MİLYAR DOLAR OLDU

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 16,4 milyar dolar oldu. Bu tutar, bugüne kadar gerçekleştirilen en yüksek temmuz ayı ihracatı” dedi. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da katıldığı basın toplantısında temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Bakan Muş, temmuz ayı ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 16,4 milyar dolar olduğunu, bu tutarın bugüne kadar gerçekleştirilen en yüksek temmuz ayı ihracatı olduğunu söyledi. 9 günlük Kurban Bayramı tatili de dikkate alındığında iş günü bazında ihracat tutarının oldukça yüksek olduğuna işaret eden Bakan Muş, şunları söyledi:

“Bu sayede ocak-temmuz dönemi ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artışla 121,4 milyar dolara yükselmiştir. Yine pandemi öncesine göre kıyaslarsak 2019 yılı ocak-temmuz dönemine göre de ihracatımız yüzde 16,4 artış sağlamıştır. Son 12 aylık ihracatımız da 201,5 milyar dolara yükselerek yeni bir Cumhuriyet rekoruna imza atmıştır. İlk defa 200 milyar doları geçmiş bulunuyoruz. İthalatımız ise temmuz ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 17 artış ile 20,7 milyar dolar olmuştur. Ocak-temmuz döneminde ithalatımız, 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 26 artışla 146,8 milyar dolar olarak gerçekleşmiş durumdadır.”

“İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI 5,6 PUAN ARTIŞLA YÜZDE 82,7’YE ÇIKMIŞTIR”

Dış ticaret hacminin de 268,2 milyar dolara yükseldiğini belirten Muş, şöyle konuştu:

“Bir diğer önemli gösterge olarak ihracatın ithalatı karşılama oranı, ocak-temmuz döneminde, geçtiğimiz yıla göre 5,6 puan artışla yüzde 82,7’ye çıkmıştır. Benzer şekilde, dış ticaret açığımız ocak-temmuz döneminde geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 azalarak 25,5 milyar dolara gerilemiştir. İhracat tutarımız kadar, ihracata yönelen firma sayımızdaki artış da ihracatın tabana yayılması açısından bizleri sevindirmektedir. Ocak-temmuz döneminde ihracat yapan firma sayısı yüzde 10 artışla 80 bine yaklaşmıştır.”

GÜLLE: BUGÜN, TÜRK İHRACATI KRİTİK BİR EŞİĞİ AŞMIŞTIR

TİM Başkanı İsmail Gülle de temmuz ayı ihracat rakamlarını açıklarken, son 14 yıldır 100 milyar dolar seviyelerinde olan ihracatın ilk defa 12 ayda 200 milyar doları geçtiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Böylece sadece 2021 yılı hedefimiz olan 184 milyar doları değil, 2022 hedefi olan 198 milyar doları da aşmayı başardık. Şimdi gözümüzü 2023 hedefine diktik. Mevcut yükseliş ivmemiz gösteriyor ki, en fazla 5 sene içerisinde 300 milyar dolarlık ihracata hep beraber ulaşacağız. Bunu başaracak altyapı ve tecrübeye fazlasıyla sahibiz. Bu anlamda bugün, Türk ihracatı kritik bir eşiği aşmıştır. Bugün, pandemi dönemi ve öncesinde başarıyla tamamladığımız projelerin meyvesini toplama günüdür. Gün, en zorlu dönemlerde dahi bu ülke için üreten, dünyada ayak basmadık tek bir ülke, tek bir bölge bırakmayan ihracatçının günüdür. Temmuz ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre; yüzde 10,2 artışla 16 milyar 413 milyon dolar oldu. Yılın ilk 7 ayında ihracatımız, yüzde 35 artışla 121 milyar 358 milyon dolara ulaştı.” 

“16 TEMMUZ’DA GÜNLÜK İHRACAT REKORUNU KIRDIK”

Yıllık ihracat hedefinin de oldukça üzerinde bir rakama erişildiğini belirten İsmail Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu rakamla beraber, sadece 2021 yılı hedefimiz olan 184 milyar doları değil, 2022 hedefi 198 milyar doları da aşmayı başardık. Şimdi gözümüzü 2023 hedefine diktik. Ayrıca tarihimizin en yüksek günlük ihracat rakamları da bu ay içerisinde gerçekleşti. Önce 14 Temmuz’da 1,3 milyar dolarla günlük ihracat rekorumuzu kırdık. 16 Temmuz’da bu rekoru da kırarak günlük ihracatta 1,5 milyar doları aştık. TİM olarak tüm çalışmalarımızın neticesini ihracat rakamlarında görmek bizleri oldukça gururlandırıyor. İhracatımız artıyor, demek ki; doğru yolda ilerliyoruz. İhracatçı sayımız artıyor, demek ki; her kesimde ihracat heyecanını uyandırıyoruz. İhracat birim değerimiz yükseliyor, demek ki; ihracatçılarımız artık markalaşmayla, inovasyonla, tasarımla ürünlerinin katma değerini yükseltiyor. Elde ettiğimiz tüm kazanımlarımızı koruyarak yeni başarılar için daha da kenetleneceğiz. İnşallah, göreve geldiğimizden beri aşmayı başardığımız her ihracat hedefi gibi, 2021 yıllık ihracat hedefini de hep beraber aşacağız. Bu başarıyı mümkün kılan 100 bin ihracatçımızın her birine, bizleri her zaman destekleyen Bakanımıza ve ihracatçılarımızı yol arkadaşı addeden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Geçtiğimiz hafta açıklanan Merkez Bankası Enflasyon Raporu’na göre; net ihracat dönemlik büyümeye 1,5 puanlık pozitif katkı verdi. Net ihracatın yıllık büyümeye katkısı ise 1,1 puan oldu. İhracatımızdaki güçlü artış, hem 2. çeyrekte ülkemizi güçlü bir büyüme rakamına ulaştıracak hem de cari açığın daha da azalmasını sağlayacak. Bu rakamların neticesinde, her zaman dile getirdiğimiz ‘İhracatla Yükselen Türkiye’ye bir adım daha yaklaştık.”

“7 AYDA İLK DEFA İHRACAT YAPAN FİRMA SAYISI 10 BİNİ AŞTI”

TİM Başkanı Gülle, Anadolu’nun her köşesindeki ihracata duyulan ilginin, temmuz ayında ihracatçı firma sayısına da yansıdığını aktararak şöyle devam etti:

“Elbette, bu başarıların daim olması için ihracat ailesini daha da büyütmemiz gerekiyor. Çünkü bize göre ihracat, sadece belirli bir kesimin, belirli bir zümrenin uğraşı olmamalı; topyekûn kalkınma amacıyla, küçük-büyük demeden tüm firmalarımızın vizyonu olmalıdır. Bu vizyon doğrultusunda, TİM KOBİ ihracat seferberliğimizi bu ay Diyarbakır’a taşıyarak Diyarbakırlı ihracatçılarımız ve ihracatçı adaylarımızla buluştuk. Tam 1.273 firmamız, bu ay ilk kez ihracat yaparak ailemize katıldı. Bu firmalarımız, 53,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yılbaşından bu yana ilk defa ihracat yapan firma sayısı ise 10 bin 598’e ulaştı.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ, İNGİLTERE’YE İHRACATINI YÜZDE 63 YÜKSELTTİ

Temmuz ayında 18 sektörün ihracatını artırdığına işaret eden Gülle, şöyle konuştu:

“Bu ay, 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Otomotiv sektörümüz ilk sırada yer aldı. 1,9 milyar dolara ulaşan kimyevi maddeler ikinci ve 1,7 milyar dolara ulaşan çelik, üçüncü oldu. 1,7 milyar dolara ulaşan hazır giyim dördüncü ve 1 milyar dolarlık ihracata imza atan elektrik elektronik sektörümüz beşinci oldu. Sektörel anlamda en dikkat çekici artışlar, geçtiğimiz yıla göre ihracatını 709 milyon dolar artıran çelik, 339 milyon dolar yükselten kimyevi maddeler, 176 milyon dolar artıran demir ve demir dışı metaller, 109 milyon dolar artıran mücevher ve 105 milyon dolar artıran maden sektörlerimizde yaşandı. Ayrıca bu ay, Otomotiv sektörümüz, İngiltere’ye ihracatını yüzde 63 yükseltti. Tam 90 milyon dolarlık artışla, İngiltere’ye 233,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörümüz, Yunanistan’a ihracatını 4 katına çıkardı. 89 milyon dolar artışla, 113 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Benzer şekilde çelik sektörümüz de İtalya’ya ihracatını 3’e katladı. 79 milyon dolar artışla, 109 milyon dolar ihracat yaptı. Detaylara bakacak olursak; İstanbul’un Yunanistan’a kimyevi maddeler sektörü ihracatı 7 katına çıkarak 80 milyon dolara ulaştı. Gaziantep’in İran’a hububat sektörü ihracatı 5 katına çıkarak 52 milyon dolar oldu. Bursa’nın Kanada’ya çelik sektörü ihracatı tam 28 kat artışla 40 milyon dolar olarak gerçekleşti. Temmuzda ihracatçılarımız, ülkemizin bayrağını 213 ülke ve bölgede dalgalandırdı. 128 ülkeye ihracatımızı artırma başarısı gösterdik.” 

YUNANİSTAN VE PORTEKİZ’E AYLIK İHRACAT REKORU

En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülkenin; 1,4 milyar dolarla Almanya, 1 milyar dolarla ABD ve 983 milyon dolarla Birleşik Krallık olduğunu aktaran Gülle, “Aralarında Yunanistan ve Portekiz’in de bulunduğu 7 ülkede, aylık ihracat rekoruna imza atıldı. İhracatımızı tutar bazında en çok artırdığımız ülkeler ise; İtalya (171 milyon dolarlık artış), İspanya (155 milyon dolarlık artış) ve Birleşik Arap Emirlikleri (141 milyon dolarlık artış) oldu” dedi.

AVRUPA’NIN İHRACATTAKİ PAYI, YÜZDE 57,1

Avrupa Birliği’ne (AB-27) ihracatın yüzde 13 artışla 7 milyar dolarlık bir hacme çıktığını belirten Gülle, şunları söyledi:

“AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de topladığımızda, Avrupa kıtasının temmuz ayı ihracatımızdaki payı, yüzde 57,1… Diğer ülke gruplarında, yakın ve Orta Doğu ülkelerine 2,6 milyar dolar, Afrika kıtasının tamamına 1,4 milyar dolar, Uzak Doğu’ya 1,3 milyar dolar ve Kuzey Amerika’ya 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik.

Temmuzda 52 şehrimiz ihracatını artırdı. En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilimiz sırasıyla; 6,8 milyar dolarla İstanbul, 1,3 milyar dolarla Kocaeli ve 940 milyon dolarla İzmir oldu. En dikkat çekici artışlar; İstanbul (786 milyon dolar), Kocaeli (408 milyon dolar), Hatay, (91 milyon dolar) İzmir (69 milyon dolar) ve Çorum’da (62 milyon dolar) yaşandı.

Türk lirası ile açılan beyannamelere göre, 173 ülkeye toplam 4,6 milyar TL tutarında ihracat gerçekleştirildi. 6 bin 463 firma, ihracat işlemlerinde Türk lirasını tercih etti. TİM, ikili ticarette yerli para birimlerinin kullanılmasını desteklemeye devam edecek.
Yine temmuzda, miktar bazında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,7 artarak, 14,2 milyon ton şeklinde gerçekleşti. İlk 7 ayda ise, yüzde 17,4 artışla 99 milyon tonu aşkın ihracat yapıldı. 2020 yılı ikinci yarısından bu yana artış eğiliminde olan Euro/dolar paritesi, ihracata bu ay da pozitif yansıdı. Temmuz ayında paritedeki artışın pozitif etkisinin 208 milyon dolar; yılın ilk yedi ayında ise 3,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Euro/dolar paritesindeki pozitif görünümün, önümüzdeki aylarda da sürmesi öngörülüyor.”