Ana Sayfa Yurt 1 Ağustos 2021

KARŞIYAKA BELEDİYESİ ‘YAZARLIK İŞLİĞİ’ KURACAK

Karşıyaka Belediyesi, ‘Yazarlık İşliği’ kuruyor. İlk dersin 1 Eylül’de verileceği Yazarlık İşliği için kayıt süreci başladı.

Haluk Işık tarafından yönetilecek işlikte, edebiyat okur-yazarlığından uygulamalı yazarlık çalışmalarına uzanan geniş bir müfredat uygulanacak. Türler arası bir yolculukla kendini yazarak tanımlamanın, hayata ve sanata eleştirel gözle bakışın ve estetik odaklanmanın amaçlandığı Yazarlık İşliği, cuma günleri 18:00-20:30 saatleri arasında Demirköprü’de bulunan Veli Lök ve Azime-Recai Şeyhoğlu Kütüphanesi”nde gerçekleştirilecek. Değişik alanlardan yazarlar ve akademisyenler de işliğe konuk olacak, deneyimlerini paylaşacak.

6 aylık dönemler halinde sürdürülecek çalışmalarda, talep yoğunluğuna göre işlik sayısı çoğaltılabilecek. Her sınıfta en çok 20 kişinin olacağı işliklere katılmak için okuryazar ve 18 yaş üstü olma koşulu aranacak. İki çalışmaya üst üste mazeretsiz olarak katılmayanların kayıtları silinecek. Talep yoğunluğuna bağlı olarak, 18 yaş altı çocuk ve gençlere yönelik sınıf açılabilecek.

Karşıyaka Belediyesinin kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında ücretsiz olarak düzenlenen Yazarlık İşliği’ne kayıt için belediyenin Kültür Müdürlüğüne başvurulması ve Covid-19 aşılarının tamamlanması gerekiyor. Kayıtlar, 27 Ağustos Cuma günü saat 16:00’da kapanacak.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Deprem, küresel salgın gibi olumsuzluklar, kültür ve sanat alanındaki çalışmalarımıza ve projelerimize büyük sekte vurdu. Bu açığı hızla kapatmak için yoğun bir çaba içindeyiz. Karşıyaka’yı bu alanda da hak ettiği yere ulaştırma ve çekim merkezine dönüştürme iddiamız var. Süreç içinde hepimizi sevindirecek çalışmalarımızı peş peşe uygulamaya sokacağız. Kültür ve sanat politikamızda, hemşerilerimizi yalnızca izleyici ya da dinleyici olarak tanımlamıyoruz. İçlerindeki yeteneği ortaya çıkarmayı, sanatlı bir hayatın parçası kılmayı ve üretimleriyle hepimizin övüncü olmalarını sağlamayı çok önemsiyor ve ciddiye alıyoruz. Bütün bunların planlı bir eğitim programı ve disiplinle başarılacağına, yalnızca heves etmenin yetmeyeceğine inanıyoruz. Bu anlamda yaptığımız ve yapacağımız çalışmalara Yazarlık İşliği çok büyük ivme kazandıracak. Attila İlhan’dan Tarık Dursun K.’ya birçok değere sahip olan Karşıyaka’nın, Yazarlık İşliği sayesinde nicelerini kazanmasını ve edebiyat dünyasına armağan etmesini bekliyorum ve diliyorum. Geleceğin yazarlarını şimdiden selamlıyorum.”