Ana Sayfa Gündem 1 Ağustos 2021

CHP’Lİ BARUT: “SARAYLARDA SALTANAT SÜRENLERE SESLENİYORUZ; YURTTAŞLARIN DERDİNE ÇARE BULUN”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana’daki yangın bölgesinden iktidara seslendi. Barut, “Yazlık, kışlık, uçan ve yüzen saraylarda saltanat sürenlere sesleniyoruz. Ciğerlerimiz yanarken daha fazla seyirci kalmayın. Ateş kuşları olarak bilinen THK uçaklarını kullanın, yurttaşların derdine çare bulun” dedi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, CHP milletvekilleri Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin ve Burhanettin Bulut, CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, CHP ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları temsilcileriyle birlikte Adana’nın Kozan ve Aladağ ilçelerindeki yangın çıkan bölgelerde incelemelerde bulundu.

Ormanlık alanla birlikte 9 ev ve çok sayıda ahırın yandığı Kozan’a bağlı Kızlarsekisi köyü ile 18 evin hasar gördüğü Aladağ’a bağlı Topallı köyüne gidip mağdurlarla görüşen Barut, halkın yaralarının hep birlikte çaba gösterilerek sarılacağını söyledi. Yanan ormanlık alanların yeniden ağaçlandırılması için mücadele edeceklerini vurgulayan Barut, iktidarı göreve çağırdı.

“ÇARE BULUN”

Küresel iklim değişikliğiyle birlikte yangınların ülke gerçeği haline geldiğini aktaran Barut, şunları kaydetti:

“Kozan, İmamoğlu ve Aladağ’daki orman yangınında çok şükür can kaybımız yok ama çok büyük alandaki ağaçlarımız, içindeki canlılarıyla birlikte yok oldu. İnsanlarımızın barınma alanları yandı, hayvanları telef oldu. Belediyelerimizle birlikte yaraların sarılması için seferber olduk, olmayı sürdüreceğiz. Ancak bu yangınların önlenmesi, bir daha aynı acıların yaşanmaması için iktidarın seferber olması gerekiyor. Yazlık, kışlık, uçan ve yüzen saraylarda saltanat sürenlere sesleniyoruz. Ciğerlerimiz yanarken daha fazla seyirci kalmayın. Ateş kuşları olarak bilinen THK uçaklarını kullanın, yurttaşların derdine çare bulun.”