Ana Sayfa Yurt 31 Temmuz 2021

YAĞIŞLAR BU KEZ VAN BAŞKALE’DE SELE YOL AÇTI

İSHAK KARA

Van’ın Başkale ilçesinde aşırı yağışlar nedeniyle sel baskını meydana geldi. Van Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre; Esenyamaç Mahallesi ile Onikidere mezrasında etkili olan selde can kaybı yaşanmazken bazı evlerde maddi hasara meydana geldi. Sel sularına kapılan bir kadın ise kurtarıldı.

Bölgeden ulaşan görüntülerde; selin çamur halinde köye girdiği ve yapılara zarar verdiği, bir kadının ise çamur içinden çıkarılarak, yakınlarını kendine getirmek için çabaladığı görülüyor. 

Van Valiliği “Başkale İlçemizde Devam Eden Sel Felaketi ile ilgili Basın Açıklaması” başlığı altında şu bilgilendirmeyi yaptı:

“28 Temmuz Çarşamba gününden bu yana Başkale ilçemizde meydana gelen sağanak yağış ve sel felaketi bugün (31 Temmuz Cumartesi) etkisini artırarak Esenyamaç Mahallesi ile Onikidere mezrasında bazı evlerde maddi hasara yol açmıştır.

Yaşanan sel felaketinde herhangi bir can kaybı olmazken, sel sularına kapılan bir kadın vatandaşımız kurtarılmış ve hayati tehlikesi bulunmamaktadır.

Bölgede Kara Yolları Bölge Müdürlüğü, AFAD, UMKE, DSİ ve Van Büyükşehir Belediyesi ile Başkale Belediyesine ait ekipler koordineli bir şekilde çalışmalarını yürütmektedir.

Özellikle dere yataklarının bulunduğu bölgelerde vatandaşlarımızın hayvan otlatmamaları istirhamımızdır.

Sel felaketinin yaşandığı bölgede hasar tespiti yapan ekiplerimiz gerekli hassasiyeti göstererek çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir.

Bölgede yaşanan sel felaketinin ardından mahallelerimizde hayatın normale dönmesi için ekiplerimiz çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.”