Ana Sayfa Gündem 31 Temmuz 2021

MERSİN, TEKİRDAĞ, KAYSERİ VE DÜZCE’DE ORMANLARA GİRİŞ YASAKLANDI

Son günlerde artan orman yangınlarına karşı önlem olarak birçok yerde ormanlara giriş yasaklandı. Mersin, Tekirdağ, Kayseri ve Düzce valilikleri ormanlık alanlara girişlerin ağustos ayı boyunca yasaklandığını duyurdu.

Hava tahminlerine mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı ve oluşabilecek mevsim normalleri dışındaki hava koşullarına bağlı olarak ormanlardaki yangın riskinin artacağının da vurgulandığı kararlara göre yasaklar, 1 Eylül’de sona erecek.

Kararlar kapsamında, orman çevresinden ya da içinden geçen yollarda mola verme ve piknik yapma, mangal, semaver ve ateş yakılması, ormana yakın olsun olmasın anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması da yasaklandı.

Yerel yönetimler de orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak. Yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini hazır bulunduracak.

BİLECİK’TE ORMAN YANGINI: 1 KİŞİ GÖZALTINDA

Öte yandan ormanı yangını meydana gelen yerlere dün Bilecik de eklendi.  Merkeze bağlı Gülümbe Köyü yakınlarında çamlık alanda çıkan yangın, büyümeden söndürüldü. Yangınla ilgili bir kişinin gözaltına alındığı ve sabotaj ihtimali üzerinde durulduğu öğrenildi.

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
BİLECİK
* Yangın Alanı
* İtfaiye Ekiplerin Yangını Söndürmesi