Ana Sayfa Gündem 31 Temmuz 2021

İZMİR’İN 15’LİK KEMANCISI ABD YOLCUSU

Bornova Belediyesi’nin Hobi ve Beceri Edindirme Kursları’nda 8 buçuk yıl önce keman eğitimi almaya başlayan 15 yaşındaki Nisa Ölmez, ABD’deki en eski ve dünyanın en prestijli konservatuvarlarından New England’a giriş hakkı kazandı.

Nisa Ölmez , her yaştan Bornovalı’ya birçok farklı alanda ücretsiz hizmet veren kurslara ilk olarak 6 buçuk yaşında piyano ile başladı. Ardından eğitmen İlknur Güneş ile keman derslerine devam eden Ölmez’in çalışmaları bu yıl meyvesini verdi. Nisa Ölmez, hayallerini süsleyen Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts Eyaletinin başkenti Boston’da bulunan New England Müzik Konservatuarı’na girmeye hak kazandı.

BORNOVA BELEDİYESİ İLE HAYALİNE KAVUŞTU

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Nisa Ölmez sınavlar için internetten başvuru yaptığını belirterek şunları söyledi:

“MAP denilen bir sınav var. Ona girdim. Kulak ve yetenek testleri yapıldı. Onlara keman çalarken çekilen videolarımı ve CV’mi yolladım. Ayrıca burada Bornova Belediyesi’nin kurslarından aldığım katılım belgelerinin de bu prestijli okula kabul edilmemde büyük etkisi oldu. Bana ücretsiz müzik dersleri ve katılım belgeleri vererek hayalimi gerçekleştirme imkanı sağlayan Bornova Belediyesi’ne ve buradaki eğitmenlerime çok teşekkür ederim.”

Küçük yaşlardan bu yana müziğe ilgi duyduğunu dile getiren Nisa Ölmez, “Piyano ile başladım. Keman ile devam ettim. Daha sonra evde kendi çalışmalarımla ud, bağlama ve gitar çalmayı da öğrendim. Ama en sevdiğim enstürmanım kemanım” dedi.

ÜNİVERSİTE İÇİN TERCİHİ ABD

Bornova Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi’nde eğitimi sürdüren Nisa Ölmez, 2 yıl sonra üniversite için ABD’ye gideceğini belirterek, “Liseye orada devam etmem için de çağrı aldım. Fakat ailemle birlikte okulumu burada bitirip, üniversite için oraya gitme kararı aldık” diye konuştu.

YILDIZ GİBİ PARLAYACAK

Nisa Ölmez’in yıllardır eğitmenliğini yapan Bornova Belediyesi keman eğitmenlerinden İlknur Güneş ise eğitimlere sıfırdan başladıklarını belirterek, “Yeteneği sayesinde kendisini hemen fark ettirdi. Hırslı ve istekli bir genç. Kendisinin belediyemiz için büyük bir değer olduğunu ve ileride de yıldız gibi parlayacağını biliyorum” dedi.

Genç yetenek Ölmez’in bazı etkinliklerde de sahne aldığını ifade eden anne Seher Yılmaz ise kızıyla gurur duyduğunu dile getirdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ…

-Nisa Ölmmez’in konuşması
-Nisa’nın eğitmeni İlknur Güneş’in konuşması