Ana Sayfa Gündem 31 Temmuz 2021

İSTANBUL’DA UYUŞTURUCU YAPIMINDA DA KULLANILAN 3 TON KİMYASAL MADDE ELE GEÇİRİLDİ

İstanbul Başakşehir’deki bir sanayi sitesinde bir depoya yapılan baskında, uyuşturucu yapımında da kullanılan 3 ton kimyasal madde ele geçirildi. Operasyonda, 3 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, takibe aldığı uyuşturucu ticareti yapan bir şebekenin bazı kimyasal maddeleri Avrupa’dan yurda sokmak istediğini belirledi.

Operasyonu derinleştiren polis, şüphelilerin Başakşehir’deki bir sanayi sitesindeki depoyu kullandığı tespit etti. Operasyon için düğmeye basan polis, belirlenen adreslere baskın yaptı. Gerçekleşen operasyonda variller içerisinde 3 ton asetik anhidrit ele geçirdi. Selüloz, aspirin, suni ipek gibi birçok alanda kullanılan asetik anhidritin eroin ve morfin üretimi için de kullanıldığı belirtildi.

Uzmanlar, hammaddesi afyon sakızı olan eroin üretmek için 3 ton asetik anhidrit kullanılması halinde 1 ton 250 kilo uyuşturucu üretilebileceğini belirtti.

Operasyonda 3 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturmanın ve gözaltına alınan zanlılarla ilgili emniyetteki işlemlerin sürdüğü bildirildi.