Ana Sayfa Gündem 31 Temmuz 2021

DEVA PARTİSİ SÖZCÜSÜ ŞAHİN: ORMANLAR CAYIR CAYIR YANIYOR, PİLOT TARIM BAKANI BAKIYOR

HABER: BURCU KAHRİMAN – KAMERA: NAİF KAÇMAZ

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “Ülkemizin ormanları cayır cayır yanıyor, pilot ehliyeti olan Tarım Bakanı da bakıyor. Buna dair hiçbir önlem almadığını Tarım ve Orman Bakanlığı’nın envanterinde bir uçak olmadığını ifade ederek de bu pişkinliği gösterebiliyor” dedi.

DEVA Partisi Sözcüsü Şahin, Türkiye’nin birçok noktasında meydana gelen yangınlara müdahale konusunda yetersiz kalan iktidara tepki gösterdi. Anka Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Şahin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi eleştirdi. Şahin, şunları söyledi:

“YUNANİSTAN’IN 38 UÇAĞININ OLDUĞUNU DİLLENDİRMEK TÜRKİYE İÇİN AYIPLARIN EN BÜYÜĞÜ”

“Şu an itibariyle iktidar maalesef ne önlemlerin alınmasında ne de yangınla mücadele de gerekli özveriyi ve başarıyı gösterememiştir. Her alanda olduğu gibi yorgun iktidar yangınla mücadelede de sınıfta kalmıştır. Türkiye’nin envanterinde Tarım Bakanı’nın açıklamasına göre bir tane dahi yangın söndürme uçağı yokken yanı başımızdaki Yunanistan’ın 38 adet uçağının olduğunu dillendirmek ve kamuoyunda paylaşmak Türkiye için ayıpların en büyüğüdür. Ve yorgun iktidarın artık ülkenin sorunlarına hiçbir şekilde çözüm bulamayacağının en önemli göstergelerinden birisidir. Çünkü bu iktidar bu ülkenin tüm kurumlarını mahvetti. ‘Sadece benden olsun ne olursa olsun’ anlayışıyla ehliyetli liyakatli kadroları devletin kurumlarından boşaltmak suretiyle ahbap çavuş ilişkisiyle doluşturdukları isimlerle ne yangını önlemede gerekli mücadeleyi gösterebiliyor ne de yangınla mücadelede gerekli performansı gösterebiliyor.”

“UKRAYNA’DAN RUSYA’DAN UÇAK TEMİN EDECEĞİNİZE KENDİ RAHATINIZDAN FERAGAT EDİP FİLOYU DONATIN”

DEVA Partili Şahin, “Parayla, kiralama yönüyle Ukrayna’dan, Rusya’dan uçak temin edeceğinize kendi rahatınızdan ve konforunuzdan feragat edip, kendi şahsi kullandığınız uçaklardan feragat sağlayıp, yangınla mücadele de bu filoyu donatmanızı özellikle salık veriyoruz” çağrısını yaptı. Şahin şöyle devam etti: 

“İktidar partisine buradan sesleniyoruz; bu konuların çözümüne dair parayla, kiralama yönüyle Ukrayna’dan, Rusya’dan uçak temin edeceğinize kendi rahatınızdan ve konforunuzdan feragat edip, kendi şahsi kullandığınız uçaklardan feragat sağlayıp, yangınla mücadele de bu filoyu donatmanızı özellikle salık veriyoruz. Ve yine teknik olarak eğer bir konuda bir bilgiye bir desteğe ihtiyacını varsa DEVA Partisi’nin yetişmiş dinamik kadroları size deprem, yangın, afet öncesinde ne tür tedbirlerin alınacağını açıkça izah edebilir ve bu hadiseler vuku bulduğunda da son olayda olduğu gibi yangınla nasıl mücadele edilebileceğini de sizin kadrolarınıza rahatlıkla anlatabilir.”

“TÜRK HAVA KURUMU BU ÜLKENİN BİR DEĞERİ”

Türk Hava Kurumu (THK) tartışmalarına ilişkin Şahin şu açıklamayı yaptı:

“Türk Hava Kurumu bu ülkenin bir değeri. THK iyi yönetilemiyorsa orada da yine ehliyet ve liyakat unsuruna uygun atamaların gerçekleşmemesinden kaynaklı bir yönetimsizlik söz konusu. Devletin elinde olan bir sivil toplumun elinde olan ve acil durumlarında sizin yanı başınızda olacak bir kurumu farklı saiklerle siz ötekileştirir, ayrıştırırsanız işte böyle afet anlarında yanı başınızda Ukrayna ve Rusya’dan kiralama uçakların dışında başka bir şey bulamazsınız. Sayın Bakana tavsiyem şu, gerçekten kendisi uçak kullanmakta mahir bir arkadaşımız. Bu konuda hiçbir tereddüt yok. O konuda da bir itirazımız yok. Kendisinin o konuda ehliyetli olduğuna inanıyoruz. Ama Tarım ve Orman Bakanlığı yapma konusunda kesinlikle ehliyetsiz olduğuna adımızın İdris olduğu kadar, adımızın DEVA Partisi olduğu kadar eminiz. Bu arkadaşımız ne tarımdan ne de ormandan anlayabilen bir arkadaşımız değil. İşte liyakatı ortadan kaldırdığımız zaman, benim olsun ve bizim olsun düşüncesiyle hareket ettiğiniz zaman ülkenin kötü yönetimine ortak olan bir yapıyı tesis etmiş olursunuz.”

“ÜLKEMİZİN ORMANLARI CAYIR CAYIR YANIYOR, TARIM BAKANI GEÇİP SEYREDİYOR”

“Şu anda ülkemizin ormanları cayır cayır yanıyor, kendisi bir uçak, pilot ehliyeti olan Tarım Bakanı da bir taraftan geçip seyrediyor bakıyor. Buna dair hiçbir önlem almadığını Tarım ve Orman Bakanlığı’nın envanterinde bir uçak olmadığını ifade ederek de bu pişkinliği gösterebiliyor. Niçin oradasınız siz? Olay sonrasında sadece olay yeri inleme komisyonunu gibi mi gideceksiniz bir bakan olarak? Bu hadiseler vuku bulmadan bunun önlemini alacaksınız. Eğer bu önlemi alacak iradeyi ortaya koyamıyorsanız milletin sahip olduğu o koltuklarda da oturmayacaksınız. Görev tevdi edildiğinde ben bu işin ehliyetlisi liyakatlisi değilim, affınızı istiyorum’ demiş olsaydı Sayın Bakan daha da büyürdü. Bizim şahsıyla bir meselemiz yok. Ancak devletin kurumlarına ve bakanlıklara özellikle ifade ediyorum; ehliyet ve likayat sahibi olmayan isimlerin getirilmiş olması nedeniyle bugün bütün iktidar mensupları gibi tribünden var olan orman yangınına seyirci gibi bakmaktalar.”

“PARİS İKLİM ANLAŞMASI’NI ONAYLAYACAĞIZ”

Parti genel merkezinde basın toplantısı yapan Şahin, DEVA Partisi’nin hem Konya’ya hem de orman yangını bölgelerine heyet göndereceklerini belirtti. Şahin, gündeme ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“İklim değişikliğiyle mücadele etmek amacıyla Paris İklim Anlaşması’nı onaylayacağız. Afet mevzuat ve kurumsallaşmasını yeniden ele alacağız, önceliğimiz risklerin önlenmesi ve olası zararların azaltılması olacak. Yanan orman alanlarını rehabilite ederek imara açılamasını yasaklayacak kanuni düzenlemeler getireceğiz, Anayasa’ya bile derç edeceğiz. Yangınla mücadele gözetleme ve erken uyarı sistemlerinde en güncel teknolojik imkanları kullanacağız. Su kaynaklarının olmadığı bölgelerde su göletlerinin sayısını artıracağız, yangın söndürme filosunda drone ve sensor teknolojileri yardımıyla hızlı söndürme modellerini geliştireceğiz.”

“KONYA’DAKİ HADİSEYİ NORMAL BİR ADLÎ VAKA GİBİ GÖRMEK SAKINCALI”

Konya’nın Meram ilçesinde aynı aileden 7 kişinin öldürülmesini esefle kınadıklarını belirten Şahin, ailenin yasına ortak olacaklarını söyledi. Şahin şöyle konuştu:

“Failler bir an önce yargının önüne çıkartılmalı ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bu hadiseyi normal bir adli vaka gibi görmek maddi gerçeğin ortaya çıkması açısından son derece sakıncalı olacaktır. Bu konunun üzerine bütün titizliğiyle gidilmesi gerekiyor. Gerek soruşturma gerekse de kovuşturma aşamasında tam manasıyla işin takipçisi olacağımızı ve ölen acılı aileyle birlikte yas tutacağımızı ifade etmek isterim.”