Ana Sayfa Yurt 31 Temmuz 2021

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BÜYÜKELÇİSİ VINTON, HATAY’DA EXPO ALANININI ZİYARET ETTİ

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) Mukim Temsilcisi Büyükelçi Louisa Vinton, EXPO 2021 Hatay’ın Antakya-Defne bölgesindeki alanını ziyaret etti.

Büyükelçi Vinton’a ziyareti sırasında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile birlikte eşi Nazan Savaş ve Büyükşehir Belediyesi yöneticileri eşlik etti.

Başkan Lütfü Savaş ve EXPO 2021 Hatay Genel Sekreter Yardımcısı Musa Eskiocak, 220 dönümlük alan üzerine inşa edilen yapıları ve organizasyon şemasını Büyükelçi Vinton’a detayları ile anlattı.

Büyükelçi Vinton, Başkan Savaş’ın ve Eskiocak’ın anlattıkları karşısında hayranlığını gizleyemedi.

Vinton, Hatay’da yaşayan 13 medeniyetin tasvir edileceği, bin 600 metrekarelik dünyanın tek tek parça taban mozaiği olma özelliği taşıyan EXPO Mozaiği’nin heyecan verici olduğunu belirtti.

Medeniyetler Bahçesi teması ile yapılacak organizasyonda yer alacak Kültür Sanat Sokağı’nda unutulmaya yüz tutan el sanatlarının yaşatılacağını öğrenen Vinton, alanda yer alan tüm bileşenlerin oldukça iyi düşünüldüğünü belirtti.

“BARIŞA KATKI SUNMAK İSTEYEN TÜM DEVLET VE ULUSLARARASI KURULUŞLARI HATAY’A DAVET EDİYORUZ”

Başkan Lütfü Savaş misafirine, EXPO 2021 Hatay’ın bölgedeki barışa katkı sunmak için de yapıldığını söyledi. Barışa katkı sunmak isteyen tüm devlet kuruluşlarını ve uluslararası kuruluşları Hatay’a davet ettiklerini söyleyen Savaş, organizasyonun bölge halkı için kalıcı bir değer olacağını vurguladı.

Vinton, ziyareti sonunda Hatay temasları ve EXPO alanı gezisi hakkında konuştu.

VINTON: “BURANIN TARİHİNİ VE KÜLTÜRÜNÜ ÖĞRENMEK BANA FARKLI BİR MUTLULUK KATTI”

Hatay’da bulunduğu süre zarfında çok olumlu durumlarla karşılaştığını belirten Vinton, “Buranın kendine has bir enerjisi ve ruhu var. Buranın tarihini ve kültürünü öğrenmek bana farklı bir mutluluk kattı. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum” diye konuştu.

“EXPO 2021 HATAY’I DESTEKLEMEK İÇİN HAZIRIZ”

Vinton konuşmasının devamında, “EXPO alanı çok güzel bir konseptle tasarlanmış. Yerel sanatları korumaya dönük çalışmalar çok etkileyici olmuş. Burada yapılan peyzaj ve mozaik çalışmaları, el işçilikleri bizim için çok değerli. Birleşmiş Milletler organizasyonu olarak bunlara çok olumlu bakıyoruz. Ve desteklemek için her zaman hazırız” dedi.