Ana Sayfa Gündem 31 Temmuz 2021

ADANA KOZAN’DAKİ ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI

ALİ GÜRELİ

Adana’nın Kozan ilçesinde 28 Temmuz’da akşam saatlerinde başlayan ve yedi köyü tehdit eden orman yangınlarının kontrol altına alındığı bildirildi. Aladağ ve Karaisalı ilçe sınırları içerisinde kalan Tümenli mevkiindeki yangının yer yer devam ettiği belirtilirken, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da yanan bölgelerdeki vatandaşları ziyaret etti.

Alınan bilgilere göre; Kozan’ın Kızlarsekisi, Salmanlı, Akarca köylerinde başlayan daha sonra rüzgarında etkisiyle Himmetli, Kuytucak, Savruk ve Akdam köylerine de sıçrayan orman yangınları kontrol altına alındı. Karadan ve havadan yapılan çalışmalarla kontrol altına alınan yanan bazı bölgelerde soğutma çalışmaları yapıldığı, bazı kritik bölgelerde Orman İşletme Müdürlüğü ile diğer takviye ekiplerin olası alevlenmelere karşı bekleyişlerinin sürdürdüğü ifade edildi.

Adana Valisi Süleyman Elban’ın en az 400 hektarlık alanın zarar gördüğü yönünde açıklama yaptığı yangınlarla ilgili hasar tespit çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Adana’da orman yangını çıkan bölgeler Türkiye’nin diğer bölgelerinde orman yangını çıkan bölgelerle “Afet Bölgesi” ilan edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya hesabından, “Adana’nın Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı ve Kozan ilçelerinde yangından etkilenen tüm mahalleler; AFAD tarafından ‘Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi’ ilan edildi” açıklamasını yaptı.

TÜMENLİ’DEKİ YANGIN SÜRÜYOR

Bu arada Adana’nın Aladağ ve Karaisalı ilçe sınırları içerisinde kalan Tümenli mevkisinde başlayan orman yangının da yer yer devam ettiği, söndürülen yerlerde soğutma, yanan yerleri de kontrol altına almak amacıyla müdahale çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KARALAR BÖLGEDE

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da Kozan ve Aladağ ilçelerine yangından etkilenen bölgelere giderek vatandaşları ziyaret etti.
Başkan Karalar, “Kozan ve Aladağ’da yangından etkilenen vatandaşlarımızla birlikteyiz. Görevimiz, kimsenin işine mani olmadan üstümüze düşeni yapmak. Eminim ki hep birlikte çalışıp bunu da aşacağız. İnsan üstü gayretle mücadele eden tüm ekibime, görevli, gönüllü herkese minnettarım. Mağdur olan hemşehrilerimizin üzerinden şefkat elimizi eksik etmeyeceğiz” dedi.