Ana Sayfa Yurt 30 Temmuz 2021

Toplumsal Yayın Grubu, kurucusu olduğu Kuşadası Kitap Fuarı’ndan yazarlarıyla birlikte çekildiğini açıkladı.

Toplumsal Yayın Grubu, kurucusu olduğu Kuşadası Kitap Fuarı’ndan yazarlarıyla birlikte çekildiğini açıkladı. Gerekçe ise belediyenin pazar alanını adeta bir ‘korsan kitap​ fuarı’na dönüştürmesi…

Toplumsal, Kuşadası Kitap Fuarı'ndan çekildi: Gerekçe 'korsan'​

Toplumsal yayın Grubundan Açıklama

Yapılan açıklama şöyle:

​Okurlarımıza ve kamuoyuna,

Kuşadası Belediyesi’nin ilçenin merkezinde düzenlediği ​Kuşadası Kitap Fuarı’ndan Toplumsal Yayın Grubu olarak çekildiğimizi bildiriyoruz. Grubumuzun geçen yıl temelini attığı ve büyük bir basın kampanyasıyla onlarca medya organında yapılan haberlerle ​tüm Türkiye’ye tanıttığı Kuşadası Kitap Fuarı’nın bu yıl yapılacak ikincisinde katılımcı olarak yer almayı planlamıştık. Ancak tüm uyarılarımıza rağmen sorun yaratan başlıklarda herhangi bir gelişme olmaması ve Ömer Günel yönetimindeki Kuşadası Belediyesi’nin konuya duyarsızlığı, grubumuzu bugün başlayacak fuarın dışına itmiş oldu.

Ege’nin birçok noktasına adeta çöken ‘korsan çetesi’ ile birçok belediyenin mücadele ettiğini biliyoruz. Kuşadası’nda ise durum tam tersidir! Belediyenin mücadele konusu olan korsan, Kuşadası’nda belediyenin pazar alanında yapılıyor. Belediyenin pazar alanına korsan kitap satan tezgahlar kimin ‘olur’ vermesiyle açılıyor? Belediyenin Kültür Müdürlüğü’nün onaylamadığı bir ticari ya da kültürel faaliyet belediye mülkünde faaliyete geçirilebilir mi? 2. Kuşadası Kitap Fuarı’nın yapıldığı alanla aynı sahil şeridinde ‘korsan kitap fuarı’ yapma cesaretini emek hırsızlarına kim vermektedir? Bir soru daha sormadan geçemeyeceğiz, bu korsan fuarından kimler nemalanmaktadır?

Onlarca yayınevinin ve Türkiye’nin tanınmış yazarlarının katılacağı 2. Kuşadası Kitap Fuarı, bu koşullar altında sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Okurlarımız bilir, emek hırsızlığına sessiz kalma şansımız yoktur, isyan etme hakkımız vardır. Aynı ilçede belediyenin kontrolünde korsan kitapları satılan katılımcı yazarların yine belediyenin düzenlediği bir fuarda oturup okurla sohbet etmesinin, kitabını imzalamasının bir kıymeti de yoktur.

Bu nedenle, kurucusu olduğumuz Kuşadası Kitap Fuarı’ndan yayınevimiz ve yazarlarımızla birlikte çekildiğimizi üzülerek açıklarken katılımcı yayınevleriyle yazarların da emek hırsızlığına karşı ses çıkarmalarının görevleri olduğunu hatırlatıyoruz.

Saygılarımızla