Ana Sayfa Gündem 30 Temmuz 2021

ŞANLIURFA’DA VATANDAŞLAR, ELEKTRİK FATURALARINI CAMİ AVLUSUNDA BULDU

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Kısas Mahallesi’nde vatandaşlar, cenaze için gittikleri cami avlusunda adlarına kesilmiş toplu faturalarla karşılaştı. Daha önce Şanlıurfa’da “hayali fatura kesildiği” iddiasını Meclis’e taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Ben de şaşkınım” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, memleketi Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde Kısas Mahallesi’nde oturan vatandaşlar adına düzenlenmiş elektrik faturalarının toplu halde cami avlusuna bırakılmış halde bulunduğunu, sosyal medya hesabından duyurdu.

Paylaşımına vatandaşların deste deste faturalar içinde isimlerini aradığı anlara ait video ve fotoğrafları da ekleyen Tanal; cenaze için mezarlığın yanındaki Hz. Amine Camisi’ne gelen vatandaşlarının, cami avlusunda DEDAŞ personelinin kestiği faturalarla karşılaştığını aktardı.

TANAL: “BEN DE ŞAŞKINIM”

Daha önce Şanlıurfa’da “hayali fatura kesildiği” iddiasını TBMM gündemine taşıdığını, fatura örnekleri eşliğinde “Sayaç okumadan pırasa keser gibi elektrik faturası kesildiği” açıklamasını yaptığını anımsatan Tanal, “Sayaçlara bakılmadan cami avlusuna bırakılan elektrik faturaları karşısında şahsen ben de şaşkınım” dedi.

“SİSTEM BOZUK”

Tanal, vatandaşların faturalar için aradıkları DEDAŞ yetkililerinin, kendilerine “Sistemin bozuk olduğu” yanıtını verdiğini de belirtti.

“TEBLİGAT KANUNU’NA AYKIRI”

Faturaların cami avlusuna bırakılmasının Tebligat Kanunu’na aykırı olduğunu vurgulayan Tanal, şunları belirtti:

“Tebligat Kanunu’na göre bildirim, öncelikle ikametinde vatandaşın kendisine yapılır. Şayet adreste ulaşılmazsa evrak muhtarlığa bırakılır. Bizim haberimiz olmadan yeni bir uygulamaya mı geçildi? Bundan sonra tebligatlar, bildirimler muhtarlıklar yerine cami avlularında mı yapılacak? Vatandaş resmi evraka ulaşmak için cami avlusunu mu kontrol edecek? Elektrik faturalarına ilişkin bu trajikomik hadise hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan, Adalet Bakanlığı’ndan açıklama bekliyoruz.”