Ana Sayfa Dünya, Gündem 30 Temmuz 2021

Rusya roketi talihsizliği Nauka laboratuvar modülü yanaştıktan sonra yanlışlıkla roketlerini ateşledi.

Nauka laboratuvar modülü yanaştıktan sonra yanlışlıkla roketlerini ateşledi.

Rusya’nın sorunlu Nauka laboratuvar modülü, roketlerinin Uluslararası Uzay istasyonu’na yanaştıktan sonra yanlışlıkla ateş alması ve istasyonu kısa bir süre için pozisyon dışına atması korkuya neden oldu.

Yanaştıktan birkaç saat sonra, Nauka’nın itici cihazları beklenmedik bir şekilde ateş etti ve ISS’deki personeli, etkiye karşı koymak için istasyonun Rus kesimine iticiler ateşlemeye zorladı.

Nasa, Twitter’dan yaptığı açıklamada, modülün “istemeden ve beklenmedik bir şekilde ateş etmeye başladığını ve istasyonu tutumdan 45 derece hareket ettirdiğini” belirtti. “Kurtarma operasyonları yeniden  gerçekleşti ve mürettebat tehlikede değil.”

Tass haber ajansının haberine göre, Rusya’nın Roscosmos uzay ajansı konuyu Nauka’nın motorlarının gemide artık yakıtla çalışmak zorunda kalmasına bağladı.

On yıldan fazla süren gecikmelerden sonra ve Rusya, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana geride kalan ve ABD’nin rekabetine ayak uydurmak için mücadele eden uzay endüstrisini artırmaya çalışırken geliyor.

Nauka modülü geçen hafta Kazakistan’daki Baikonur kozmodromundan bir Rus Proton roketi tarafından uçurüldü ve Rusya’nın 11 yıldır bir ISS modülunu ilk yanaşmasını temsil ediyor.

Daha önce Roscosmos, 1329 GMT’de Zvezda servis modülünün nadir (Dünya’ya bakan) limanına yanaşan ISS segmentine yeni bir ekleme gösterdi. “Temas var!!!” Roscosmos şefi Dmitry Rogozin bir tweet attı.

Modülün uzay istasyonuyla tam olarak entegre olması artık birkaç ay ve birden fazla uzay yürüyüşü alacak.

Fırlatma, Avrupa Uzay Ajansı tarafından yakından izlendi, çünkü modül Rusya’nın ISS segmentinde çalışabilecek ilk robot kol olan Avrupa Robotik Kolu ile seyahat ediyordu.

Rusça’da “bilim” anlamına gelen Nauka, öncelikle laboratuvar ekipmanlarını araştırmak ve depolamak için kullanılacaktır. Ayrıca, Rus ISS sektörünün kozmonotları için daha fazla depolama alanı, yeni su ve oksijen rejenerasyon sistemleri ve gelişmiş yaşam koşulları sağlayacaktır.

Nauka çok amaçlı laboratuvar modülü, 1990’ların ortalarında Rus kontrol modülü Zarya için bir yedek olarak tasarlandı.

Daha sonra bir bilim modülü olarak yeniden tasarlanmış, ancak finansman sorunlarına veya bürokratik prosedürlere kurban giden durgun Rus uzay projeleri dizisine katıldı.

ISS’deki en büyük modüllerden biri olan 20 tonluk Nauka’nın piyasaya sürülmesi başlangıçta 2007’de planlandı, ancak çeşitli konularda defalarca ertelendi.

Avrupa Uzay  Ajansından yapılan açıklamada, geçen haftaki fırlatma başarılı olsa da Nauka’nın ISS’ye sekiz günlük yolculuğu sırasında birkaç “yörüngede arıza” yaşadığı belirtildi.

“Yalan söylemeyeceğiz … RIA Novosti haber ajansına göre, Nauka limana yanaştıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte Rogozin, “İlk üç gün endişelenmemiz gerekiyordu.” dedi.

Nauka, 2001 yılında ISS’ye geçici bir ek olarak katılan ancak yirmi yıl boyunca hizmette kalan uzun süre hizmet veren Pirs yerleştirme modülünün yerini aldı.

Nauka’ya yer açmak, Pirs bu hafta başında ISS’den ayrıldı, yanmış kalıntıları Pasifik Okyanusu’na düşüyor.

1998 yılında başlatılan ve Rusya, ABD, Kanada, Japonya ve Avrupa Uzay Ajansı’nın yer aldığı ISS, Rusya’nın batıyla kalan birkaç işbirliğinden biridir.

Nisan ayında Rusya, eskiyen altyapıyı gerekçe göstererek ISS programından çekilmeyi düşündüğünü ve 2025 yılında yeni bir yörünge istasyonunun ilk çekirdek modülini başlatmayı planladığını açıkladı.

Rusya son yıllarda Venüs’e bir misyon ve Ay’daki bir istasyon da dahil olmak üzere bir dizi proje açıkladı, ancak Kremlin fonları askeri girişimlere yönlendirirken, analistler bu emellerin fizibilitesini sorguluyor.

Kaynak: Tass haber ajansı