Ana Sayfa Gündem 30 Temmuz 2021

KORONAVİRÜS NEDENİYLE 69 KİŞİ DAHA YAŞAMINI YİTİRDİ

Sağlık Bakanlığı’nın 30 Temmuz gününe ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 256 bin 460 yeni testten 22 bin 83’ü pozitif çıktı. İyileşen hasta sayısı 5 bin 752 olarak açıklandı. Virüs nedeniyle 69 kişi daha hayatını kaybetti. Aşılamada 1. doz Türkiye ortalaması yüzde 65.79’a ulaştı. Aşılamada yüzde 87.6 ile Muğla birinci sırada, Şanlıurfa ise yüzde 39.3 oranı ile son sırada bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs verilerine ilişkin yayınladığı tabloda yer alan bilgilere göre, 1. doz aşılamada Türkiye ortalaması yüzde 65.79 iken iller içerisinde yüzde 87.6 aşılama ile Muğla birinciliğini koruyor. Muğla’yı sırasıyla Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Aydın,Eskişehir, Tekirdağ, İzmir izliyor. Yüzde 39.3 aşılama oranı ile Şanlıurfa ise son sırada bulunuyor. 

Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı haritada, hedef nüfusun yüzde 75 ve üzerinin aşılanması durumunda o il mavi renkle gösteriliyor. Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın “mavi iller” arasında bulunuyor.

1. doz aşılamada üç büyük ilde ise birinci sırada yüzde 74.6 ile İzmir, ikinci sırada yüzde 73,5 ile Ankara ve yüzde 65,7 ile üçüncü sırada İstanbul bulunuyor.

“VAKİT KAYBETMEDEN AŞINIZI OLUN”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugüne ait veri tablosunu, sosyal medya hesabından şu notla paylaştı:

“Vaka sayılarının artış hızını henüz kontrol altına tutabilmiş değiliz. Bunun yolu tedbir ve aşıdır. Vakit kaybetmeden, gece gündüz demeden, haftasonu demeden aşınızı olun, tedbirlere uyun.”