Ana Sayfa Gündem 30 Temmuz 2021

EMNİYET, GÖKÇEK’İN DE PAYLAŞTIĞI GÖRÜNTÜ İÇİN AÇIKLAMA YAPTI: “TÜRKİYE İLE İLGİSİ YOK, YABANCI BİR FİLMDEN”

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sosyal medyada gün boyunca paylaşılan ve “drone ile ormanlık alana alev püskürtüldüğü” iddiasını içeren görüntülerin Türkiye ile ilgisinin olmadığını bildirdi. EGM, “Görüntüler, yabancı menşeili bir filmden alınmış ve gerçekmiş algısı yaratılmaya çalışılarak servis edilmiştir” açıklamasını yaptı. 

EGM, sosyal medyada paylaşılan söz konusu görüntülerle ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Ormanlık alana drone ile ateş püskürtme görüntülerinin yer aldığı videonun Türkiye’ye ile ilişkili olmadığı vurgulanan açıklamada, görüntülerin yabancı bir filmden alınarak servis edildiği belirtildi.

EGM’den yapılan yazılı açıklamada, “Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan ve drone olduğu değerlendirilen bir hava aracından alev püskürtüldüğüne ilişkin görüntülerin Türkiye ile ilgisi yoktur. Ülke genelinde yaşanan orman yangınlarının sebebi gibi gösterilmeye çalışılan söz konusu görüntüler, yabancı menşeili bir filmden alınmış ve gerçekmiş algısı yaratılmaya çalışılarak servis edilmiştir” denildi. 

GÖKÇEK ÖNCE PAYLAŞTI SONRA SİLDİ

Twitter’da 4,1 milyon takipçisi bulunan eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de gün içerisinde “Alçaklar dronla yangın çıkartıyor. Videonun, soluna bakın dronun ayağını göreceksiniz” paylaşımı yapmıştı. EGM açıklaması sonrasında paylaşımını silen Gökçek, saat 21.55’te “Emniyet Genel Müdürlüğü açıklama yaptı… Dronla orman yakma görüntüsü Türkiye’den değilmiş. Ben de pek çok hesapta gördüğüm için alıntı yapmıştım. Siliyorum. Tweet aleminin bilgisine…” açıklamasını yaptı.