Ana Sayfa Gündem 30 Temmuz 2021

DEMİRTAŞ: “DOĞAL FELAKETLERİN SONUÇLARININ BU KADAR AĞIR OLMASININ NEDENİ TÜRKİYE’DEKİ SİYASİ FELAKETTİR”

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Akdeniz ve Ege başta olmak üzere Türkiye’de yaşanan yangınlara ilişkin avukatları aracılığıyla açıklama yaptı. Yangınlarda yaşamını yitiren yurttaşlara “Allah’tan rahmet” dileyen Demirtaş, “Hükümetin hazırlıksız ve beceriksiz durumuna hiçbir mazeret uydurulamaz. Zaten doğal felaketlerin sonuçlarının bu kadar ağır olmasının nedeni, Türkiye’deki siyasi felakettir” dedi.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, avukatları aracılığıyla sosyal medya hesabı üzerinden ülkenin birçok bölgesinde çıkan orman yangınları ile ilgili açıklama yaptı. 

Yangınlarda mağdur olan yurttaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunan Demirtaş, “Doğudan batıya kadar yanan bütün ormanlar, toplumun ve tüm canlıların geleceğini karartıyor. Felaketlerde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi. 

Demirtaş, iklim krizine dikkat çekerken, “Durum gösteriyor ki, iklim krizini Türkiye’nin ana gündemlerinden biri yapma zamanı geldi de geçiyor. Hükümetin hazırlıksız ve beceriksiz durumuna hiçbir mazeret uydurulamaz. Zaten doğal felaketlerin sonuçlarının bu kadar ağır olmasının nedeni, Türkiye’deki siyasi felakettir” açıklamasını yaptı.