Ana Sayfa Gündem 30 Temmuz 2021

CHP’Lİ ÖZTUNÇ, THK BAŞKANI’NI İSTİFAYA DAVET ETTİ: “BİRAZCIK ONURUN VARSA HEMEN İSTİFA EDERSİN”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün, yangın söndürme uçağı kiralamak için aradığı THK Başkanı’nın düğünde olduğunu ve telefonunun kapalı olduğunu söyledi. Öztunç, THK Başkanı’nı “Birazcık onurun varsa hemen o görevden istifa edersin” sözleri ile istifaya davet etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, ülkenin farklı yerlerinde çıkan yangınlarla ilgili açıklamalar yaptı. Öztunç; Türkiye’nin 1 yangın söndürme uçağının olduğunu, iki uçağın da kiralandığını söyledi. Öztunç, “Peki sarayda kaç uçak var? 13 uçak var. Saraya uçak alacağına Türkiye’ye yangın söndürme uçağı almanız gerekmiyor mu?” diye sordu. Öztunç, özetle şunları söyledi:

“BİRAZCIK ONURUN VARSA HEMEN O GÖREVDEN İSTİFA EDERSİN”

“Türkiye cayır cayır yanıyor. Ama Türk Hava Kurumu Başkanı, düğünde eğleniyor. Bir yakınının düğünü varmış, olabilir, gidebilir, eyvallah. Ama telefon diye bir şey var, telefonunu neden kapatıyorsun, neden kimse sana ulaşamıyor? Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı’mız hükumetin yapması gerekeni, sorumluluk anlayışının gereği olarak yapmak istiyor. Türk Hava Kurumu’nun başkanını arayıp ondan uçak kiralamak istiyor ve Muğla’daki yangınları söndürmek istiyor. Ama bakıyorsunuz Türk Hava Kurumu Başkanı’na ulaşılamıyor. Gerekçe? Beyefendi düğünde. Düğünde belki eğleniyor, halay çekiyor, şarkı söylüyor, belki de oynuyordur. Ama sorumluluk sahibi insanlar böyle günlerde sorumluluğunun gereğini yaparlar.

Türkiye cayır cayır yanıyor, ciğerlerimiz yanıyor. Türk Hava Kurumu Başkanı ise hiçbir şeyi umursamıyor, kayyum olmanın verdiği rahatlıkla, AK Parti’nin kayyumu olarak, gitmiş düğünde eğlence yapıyor, eğleniyor. Yazıklar olsun. Seni oraya getirene de yazıklar olsun, sana da yazıklar olsun. Birazcık onurun varsa hemen o görevden istifa edersin. Eğer hükumetin de birazcık onuru varsa hemen seni görevden alıverir.

“UÇAKLAR YURT DIŞINDAN KİRALANSIN, BİRİLERİ BU İŞTEN PARA KAZANSIN İSTENİYOR”

Türk Hava Kurumu Başkanı iki uçağın tamir edilmesi gerektiğini, bunun içinse 4,5 milyon dolar civarında bir paranın lazım olduğunu söylüyor. Milyonlarca dolar, Rus kiralık uçaklarına veriliyor. Her gün on binlerce doları bu kiralık uçaklara veriyorsunuz. Ama bize ait olan, Türk Hava Kurumu’na ait olan iki uçağın tamiratı için 4,5 milyon doları vermiyorsunuz, yazıklar olsun size. Niye? Çünkü kiralanan uçaklardan birileri komisyon alıyor demek ki. Çünkü belli ki birileri Türk Hava Kurumu uçaklarının çalışmasını istemiyor; uçaklar yurt dışından kiralansın, birileri bu işten nemalansın, para kazansın isteniyor. AK Parti yöneticilerinin aklı fikri parada pulda. Uçaklarımız var hangarda çürüyor, ikisinin tamiri için 4,5 milyon dolar gerekli deniliyor ama milyonlarca dolar kiralık uçaklara veriliyor. Bu, Aziz Nesin’in hikayelerine bile taş çıkartacak bir komedidir. Aziz Nesin düşünse böyle bir komedi yazamazdı. 

“SARAYA UÇAK ALACAĞINA TÜRKİYE’YE YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI ALMANIZ GEREKMİYOR MU?”

Yangın ihtimalinin yüksek olduğu ülkelerde her zaman yangın söndürme uçakları hazır bekletilir. Örneğin Yunanistan’da 38, Fransa’da 26, İtalya’da 19, İspanya’da ise 17 uçak her an yangın çıkacakmış gibi hazır bekletiliyor. Türkiye’de ise 1 tane. Son birkaç günde iki uçak daha kiralandı getirildi, 3 oldu. Ama hazır bekletilen yangın söndürme uçak sayısı 1. Peki sarayda kaç uçak var? 13 uçak var. Saraya uçak alacağına Türkiye’ye yangın söndürme uçağı almanız gerekmiyor mu? Saraya gelince 13 uçak; ama ciğerlerimiz yanıyor, Türkiye alev alev yanıyor maalesef uçak alınmıyor. Bu bile AK Parti’nin ne kadar yeteneksiz olduğunun, ne kadar beceriksiz olduğunun ve ne kadar gayri ciddi Türkiye’yi yönettiğinin daha doğrusu yönetemediğinin bir ispatıdır.

“ÜÇLÜ FİRMA KABLOLARI YENİLEMİYOR, HÜKUMET DE BEŞLİ ÇETEYE AİT OLDUĞU İÇİN SESİNİ ÇIKARMIYOR”

Pek çok yerdeki enerji hatları beşli çeteden üçüne ait olan şirketlere ait. İddiaya göre Marmaris’teki yangının çıkma sebeplerinden birisi bu enerji hatlarının bakımsız olması ve kabloların sarkmış olması. Sarkan kabloların ağaçlara değiyor olması ve sonrasında kıvılcım ile orman yangınlarının meydana gelmesi. İklim krizi, kuraklık hepsi etken ama enerji hatlarındaki bakımsızlık ve kabloların sarkmış olmasının orman yangınına sebep olduğu iddia ediliyor. İddiaya göre bu enerji hattındaki bu kabloların yeniden düzenlenmesi, bakımının yapılması, gerekirse değiştirilmesi gerekiyor ama bu üçlü firma maalesef yenilemiyorlar, bakımını yapmıyorlar. Hükumet de beşli çeteye ait olduğu için sesini çıkarmıyor ve bunlara gerekli uyarılarda bulunmuyor. Bu, çok önemli bir iddia. Bu iddia, sahada ormanı söndürmeye çalışan personel tarafından da bilinen bir iddia.”