Ana Sayfa Gündem 28 Temmuz 2021

VANLI KUYUMCU: İNSANLAR AÇ, HASTANEDEKİ ÇOCUĞU İÇİN PARMAĞINDAKİ YÜZÜĞÜ GETİRİP SATIYOR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Van’ın Erciş ilçesinde esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Bir kuyumcu, “İnsanlar aç gerçekten aç. Yani insan parmağındaki nişan yüzüğünü hastaneye gidip çocuğunun bakımını yapmak için getiriyor, satıyor. Biz bir yıl önce çantamızı 50 lira ile dolduruyorduk, şu an 300, 500 lira ile dolduramıyoruz. Yani ekonomi ortada onu anlatmaya hiç gerek yok ki zaten” diyerek ekonomiyi özetledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, dün Bitlis’in ardından bugün Van’da esnafın nabzını tuttu. Akşener ve esnaf arasında yaşanan dikkat çekici diyaloglar şöyle:

“GEL FAKİR FUKARANIN SORUNUNA BAKIN, DÜNYA KADAR SORUNU VAR”

Esnaf: Ağaların gelmesi bizi ilgilendirmez. Gelip gelmemesi hiç sorun değil.

Akşener: Adama bak problem çözecek.

Esnaf: Önemli olan problemlerin çözülmesi. Bana söz verip de arkasını dönüp gitmek değil.

Akşener: Biz de onu söylüyoruz.

Esnaf: Benim işsizlik sorunum, benim memleketimde ticaret sorunu, kira sorunu vardır. Asgari ücret 2 bin 200 lira ben bin 200 lira BAĞKUR primi ödüyorum. Ben iki yıldır BAĞKUR primi ödemiyorum. Ben beş yıldır vergimi ödeyemiyorum. Ben 5 buçuk milyar (5.500 TL) kira ödüyorum. Bana pandemi döneminde sadece 3 bin lira yardım etti. 22 gün kapalı kaldığımda bin lira ile yolcu etti. Özür dilerim başkanım bu bir gemidir.

Akşener: Özür dileme, bunları söyleyeceksin.

Esnaf: Ülke batarsa 85 milyon batar, ben veya siz batmazsınız.

Akşener: Hep beraber.

Esnaf: Bırakmışız bir tane zatın peşine. Saray yapar 400, Marmaris’te 500 dairelik yazlık yapar. Ama gel fakir fukaranın sorununa bakın. Dünya kadar sorunu var.

Akşener: Onun için buradayım.

“BORÇ HARÇ DÜKKAN KİRASINI ÖDEDİM”

Esnaf: Başkanım çok mağduruz. Ben şu an senelik 70 milyar (bin TL) kira veriyorum. Ben perişan oldum. Üç elemanla çalışıyoruz, yevmiyemiz çıkmıyor. Çok mağduruz.

Akşener: Vay be. Sen hangi sektördesin?

Esnaf: Ben kahveciyim. Ben mağdur oldum.

Akşener: Ooo çok.

Esnaf: 5 ay boyunca ben dükkanı kapattım, dükkan sahibi bir gün bile zaman kaybetmedi.  Şu an ben de borç harç dükkan kirasını ödedim.”

“BİR YIL ÖNCE ÇANTAMIZI 50 LİRA İLE DOLDURUYORDUK, ŞU AN 300, 500 LİRA İLE DOLDURAMIYORUZ”

“5 yıldır gerçekten ekonomi çok kötü. İnsanlar aç gerçekten aç” diyen kuyumcu tanıklık ettiği bir olayı şöyle anlattı:

“Bir, bir buçuk yıldır pandeminin etkisi var ama 5 yıldır gerçekten ekonomi çok kötü. Bir de bunu söylemeye gerek yok. Görünen köye kılavuz istemez. Her şey ortada, her şeyi görüyoruz. Nelerle karşılaşıyoruz. İnsanlar aç gerçekten aç. Yani insan parmağındaki nişan yüzüğünü hastaneye gidip çocuğunun bakımını yapmak için getiriyor, satıyor. Biz bir yıl önce çantamızı 50 lira ile dolduruyorduk, şu an 300, 500 lira ile dolduramıyoruz. Yani ekonomi ortada onu anlatmaya hiç gerek yok ki zaten.”

 

İlginizi çekebilir

KORONAVİRÜSTE BUGÜN

KORONAVİRÜSTE BUGÜN