Ana Sayfa Gündem 28 Temmuz 2021

TÜRKİYE’DEKİ DAVALARINI HAKİME ÇÖZDÜRMEYE ÇALIŞAN FRANSA’DAKİ İKİ TÜRK KARDEŞ 4,5 MİLYON LİRADAN OLDU. GÖZLER HSK’DA

TAMER ARDA ERŞİN

Fransa’da yaşayan Yaşar ve Sait Delikaya kardeşler, dolandırıldıklarını belirterek açtıkları davalarında “iş takibi” yapması için anlaştıkları hakim tarafından bir kez daha dolandırıldıklarını iddia etti. Hakimin “Resmi olarak davayı o yürütecek, ben ilgileneceğim” diye yönlendirdiği avukat olan eşinin, Delikaya kardeşlere 4,5 milyon lira borç çıkararak, mallarına haciz istemiyle tedbir kararı koydurduğu öne sürüldü. Delikaya kardeşler hakimi “irtikap” ve “güveni kötüye kullanma” suçlarından Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet etti.

Fransa’da yaşayan Yaşar ve Sait Delikaya kardeşler İstanbul’da bir hakimin kendilerini dolandırdığını ileri sürerek, hakim hakkında “İrtikap” ve “Güveni kötüye kullanma” suçlarından HSK’ya şikayette bulunduğu öğrenildi. Delikaya kardeşler şikayet dilekçesinde, nasıl dolandırıldıklarına ilişkin iddialarını anlattı. Dilekçeye göre Bodrum’daki bir arsalarıyla ilgili ortaklarının noterdeki “sahte imzalı işlemine” karşı dava açmak istediler ve Fransa’daki bir tanıdıkları aracılığıyla İstanbul’da bir hakime yönlendirildiler. Hakim, Delikaya kardeşlere “Resmi olarak davayı o yürütecek, ben ilgileneceğim” diyerek davayı o dönem nişanlı olduğu avukata yönlendirdi ve avukatlıklarını yaptırmaya başladı.

Dilekçedeki iddiaya göre hakim ve avukat eşi, Delikaya kardeşlere Sapanca ve Fransa’daki tatillerini karşılattı ve parça parca 500 bin liraya yakın para aldı. Delikaya kardeşler avukatlık ücretinin fazla gelmeye başladığını anladıklarında avukatı azletti ve hakime “Seni HSK’ya şikayet ettik” açıklamasını yaptı. Hakim, şikayeti öğrendikten sonra Delikaya kardeşlere bir poşet içerisinde 7 bin 200 Euro ve 10 bin lira parayı geri gönderdiği ve poşetin üzerine kendi yazısıyla paranın miktarını yazdığı da öne sürüldü. Delikaya kardeşler, hakimin paranın geri kalanını harcadığını bu yüzden veremediğini ileri sürdü.

İddiaya göre hakimin süreç içerisinde evlendiği avukat eşi, Kocaeli 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde Delikaya kardeşler hakkında  4,5 milyon liralık avukatlık ücreti alacak davası açtı ve davayı kazandı. Delikaya kardeşlerin mallarına haciz istemiyle tedbir kararı alındı.  Delikaya kardeşler şimdi adalet istediklerini ve hakimin ceza alması gerektiğini ifade ediyor. Delikaya kardeşler hakime, 16 Aralık 2015 tarihinde gönderdikleri 2 bin Euro’nun dekontunu da ödemelere örnek olması için paylaştı.

Sait Delikaya, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Bizim paralarımızı aldı götürdü, onu bırakın Türkiye’deki malı da götürdü. Tedbir kararı olmadan bizim paralarımızı aldı götürdü. Şimdi gayrimenkullerimizi elimizden almaya çalışıyor. Götürdükleri değil bizim malımıza da çöktü. Biz bunu herkesin görmesini istiyoruz. Devletin hakimi insanların malına çöküyor” dedi.

Delikaya kardeşlerin suçladığı hakim T.K. kendisine telefonla ulaşan ANKA Haber Ajansı muhabirinin sorusu üzerine iddiaları yalanladı ve konu hakkında sadece HSK’ya konuşacağını söyledi. Kendisinin konuyla ilgisi olmadığını dile getiren hakim, avukat olan eşi T.Ö.K.’nın ANKA’yı arayacağını ve Delikaya kardeşlerin iddiasını yalanlayan belgeleri göndereceğini de söyledi. Ancak haberimizin yayınlandığı ana kadar hakim ve avukat eşinden geri dönüş yapılmadı.