Ana Sayfa Yurt 28 Temmuz 2021

KUŞADASI’NDA CARETTALAR İLK YUMURTALARINI BIRAKTI

OKAN TURA

Nesli tehlike altında bulunan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağaları, Kuşadası’na yumurtalarını bırakmaya başladı.

Kuşadası’ndaki Emir Plajı’na gelen bir caretta caretta, yaklaşık 50 santimetrelik çukur kazarak yumurtalarını bırakıp bölgeden ayrıldı. Yavrular, yaklaşık 60 gün sonra yumurtalarından çıkarak denize ulaşacak.

Caretta carettaların yumurtlama döneminde sorun yaşamaması için Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) çeşitli önlemler aldı. Bu kapsamda gönüllüler, sahilde gece boyu nöbet tutuyor. Caretta carettaların yumurtlama anı da yine gönüllüler tarafından kayda alınıyor.

“BAŞKALARI DA GELEBİLİR, ŞAŞIRMAYIN”

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, caretta carettaların nesli tükenmekte olan bir tür olduğunu belirterek “Sahil Siteleri’nden bir ihbar geldi. Bunun üzerine biz de adrese giderek araştırma yaptık. Yuvanın yerini tespit ederek hemen etrafını çevirdik ve güvenli bir alan oluşturduk. Yaklaşık 45 ile 60 gün arasında yavruların çıkmasını bekliyoruz. Carettaların yumurtlama döneminin sonlarındayız. Ağustos’un ilk haftasına kadar bırakıyorlar, ondan sonra yavruların çıkışları başlıyor. Daha önce Didim sahiline üç caretta yuva yapmıştı, şimdi bir tane de Kuşadası’na geldi. Önümüzdeki günler içerisinde carettaların son yumurtalarını bırakmak için Kuşadası’na gelme ihtimalleri var. O nedenle vatandaşları buradan uyarmak istiyorum, gece sahilde caretta caretta gördükleri zaman şaşırmasınlar ve lütfen müdahale etmesinler” dedi. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
* Caretta Yumurtalarını Bırakma (Tel, dik çekim)
* EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü röportaj
* Yavru Caretta detay (Arşiv)
* Yavru Caretta denize ulaşma görüntüsü (Arşiv)