Ana Sayfa Yurt 28 Temmuz 2021

KDZ. EREĞLİ TRAFİĞİNİ RAHATLATACAK ARA YOLLAR AÇILIYOR

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kepez, Uzunçayır, Belen ve Yeni Belen mahallelerini birbirine bağlayacak, şehir merkezinde de trafiği rahatlatacak Belen – Mavişehir – Mahmut Paşa hattında yol açma çalışmalarını başlattı. Ereğli’de trafik sorununu çözmek gereken ne varsa yapacaklarını belirten Posbıyık, “Bu yolun açılması için uzun yıllar gayret ettim. 18’inci madde uygulaması ile yola terkler yapıldı, ifrazlar tamamlandı. 20 metre genişliğinde ara yollarla birlikte 4 km uzunluğundaki yolun açılması için çalışmalara başladık. Ereğli’mize hayırlı olsun” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, bir çok mahalleyi birbirine bağlayan Belen – Mavişehir – Mahmut Paşa hattında yol açma çalışmalarını başlattı. Ereğli trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak 4 km uzunluğundaki yolun 2 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

Başkan Halil Posbıyık, belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ve ilgili teknik ekiple birlikte Belen Kolsuzoğlu Sokak’ta yol çalışmaları için düğmeye bastı.

“İNÖNÜ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ RAHAT EDECEK”

Başkan Posbıyık, bu yolun açılması için uzun yıllar gayret gösterdiğini belirterek şunları söyledi:

“Ereğli’yi şantiyeye çevirmek gibi bir niyetimiz var. Trafik sıkıntısını ortadan kaldırmak için bölge bölge çalışmalara başladık. Uzun yıllardan beri bu yolu açmak için büyük gayretler sarf ettik. Eski Kepez Muhtarı Şaban Duru ile çok gayret ettik bu yolu açmak için. Hatta onun akrabaları da vardı hissedar. Ama ikna edemedik kimseyi, ‘imar yolu nasılsa buradan geçti, gelin razı olun burayı açalım, muamelesi ileride olur’ dedik. En büyük sıkıntımız, çocuklarımızın ilköğretim okuluna giderken daire çizerek uzak yollardan gitmesiydi. Halbuki buradan kısacık yoldan, 500 metre sonra İnönü İlköğretim önünde olma imkanları olmasına rağmen, yollar kapalı olduğu için, ifrazları yapılmadığı için maalesef çok büyük çile çektiler. Bu dönem göreve gelir gelmez imardaki arkadaşlardan rica ettim, hemen buraların 18’lerini yapalım dedik, yeni muhtarımız Baki Karaarslan ile birlikte bu bölgenin de 18’lerini yaptık ve yollar tamamen bize terk edilmiş vaziyette. Yani yol açmak için engelimiz kalmadı.  Oğuz bey ve ekibiyle birlikte, başka yerlerden aldığımız, Erdemir’den aldığımız iş makinesiyle yolları açmaya başladık. Mevcutta açılan yolun genişliği 20 metre. 500 metre ileride İnönü İlköğretim Okulu’nun kapısına kadar iniyor bu yol. Öğrencilerimiz bundan sonra, bu çevre mahallelerden gelmek suretiyle direkt aşağı kadar inebilecek, rahat edecekler.

-“AMACIMIZ TRAFİĞİ HAFİFLETMEK”

20 metrelik yol açıldıktan sonra, Alipaşa Sokak, yani Mavişehir, Dündarlar Sokak taraflarına doğru  on ve onbeş metre genişliğinde bağlantılar kuracağız. Hepsinin ifrazları yapıldı, belediyeye terkleri yapıldı, belediye bunları açmaya hazır vaziyette. Ana yolu tamamladıktan sonra hemen kılcal yolları yapmaya başlayacağız. Amacımız trafiği hafifletmek. Trafiğin hafiflemesi için bu çalışmalara başladık. Birçok yerde bu çalışmaları yapıyoruz. Ara yolları da tamamlamak için ekiplerimiz çalışmaya başladı. Bu yollar açıldıktan sonra sağlık merkezi alanları, resmi kurum alanları, yurt alanları gibi imar planında olan ama yolu olmayan, ulaşılamayan bölgelere de ulaşılmış olacak.

-“DERGAZ EKSİK DOĞALGAZ HATLARINI TAMAMLAYACAK”

Burada yan yollarda düşük kotlarda olduğu için kanalizasyon sıkıntısı çeken evler vardı. Bunların hepsinin problemi halledilmiş olacak.  Kanalizasyonları yapılacak. Bu yolu, kılcal yolları açtıktan sonra kanalizasyon hatlarına, su hatlarına çalışmaya başlayacağız. Aynı zamanda Dergaz’a da yolları açtık, eksik doğalgaz hatlarını tamamla diyeceğiz. Öyle tahmin ediyorum, bir dahaki sene, önümüzdeki yaz da bu işler tamamlandıktan sonra  buraların asfalt kaplama olayına geçtiğimizde, Kepez tarafından gelenler direkt olarak ana caddeye çıkmasına gerek kalmadan birbirleriyle bağlantısını kurmuş olacak. Bu yolların en büyük özelliği, Uzunçayır, Yeni Belen, Belen, Kepez mahallelerini birbirine bağlıyor. Aralarında irtibatı tam olarak kurmuş oluyoruz. İnşallah bu çalışmaların hepsini bu sene yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun diyorum.

-“SAKİNDERE’NİN ÜZERİ KAPATILIYOR”

Şu anda Sakindere hattında da çalışmalar başladı. Tekay firmasına Sakindere’nin ihalesini verdik. Oradaki amacımız da Hatip Camii civarında biriken trafik yoğunluğunu izole etmek. Eskiden bir viyadük yapmayı düşünüyorduk, bizi uyardılar, ‘viyadük tek noktadan tek noktaya gider, dağıtamazsın’ dediler. Aynen burada olduğu gibi Sakindere’de de bir yukarı çıkan yol vardır, kar yağdığında çok zorluk çekerler. Bir de sağ tarafta yol vardır. Bu yol biraz dardır, onun dere üstü kapatmaları başladı. Aynı zamanda dört mevsim villalarına, Forteks’lere giden yolda bir öz vardır, orası için de Deniz bey dev büzlerin ihalesini yaptı. Orada yol çalışması yapılacak. Aşağıda dere üstü kapatmalarıyla çok geniş bir yol çıkacak. Bir gün oraya da gideriz, orada da kılcal yolları yapacağız. 18’inci madde ile devirleri yapıldı. Orada da çok büyük bir rahatlama sağlayacağız. Aynı zamanda biliyorsunuz bir taraftan da Kent Meydanı’na başlayacağız. O projemiz için de hala çalışmalarımız devam ediyor, Ereğli’mize hayırlı olsun diyorum.”

Başkan Posbıyık, daha sonra mahalle sakinlerini dinledi. Hastane – Balı arası çalışmaları değerlendiren Posbıyık, “Üçüncü faz kapsamında Hastaneden Balı mahallesine kadar yeni bir yol hattında büyük bölümün 18 uygulamalarını hallettik, terk edilmeyen yerleri halletmeye çalışıyoruz” dedi.