Ana Sayfa Gündem 28 Temmuz 2021

İMAMOĞLU, İSTİKLAL CADDESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU: “İSTANBUL İÇİN KİMLİKLİ BİR ALAN HALİNE GETİRECEĞİZ”

İstanbul büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, son dönemde yapılan çağdaş düzenlemelerle yeni bir çehreye kavuşan İstiklal Caddesi’nde incelemelerde bulundu. İmamoğlu, “Kültür sanat etkinliklerimiz, sergilerimiz olacak. Geçenlerde Beyoğlu Belediye Başkanı burada sergi yapmak istediğini söyledi. ‘Buyurun yapın’ dedim. İş birliğine açık bir yönetimiz. Burayı İstanbul için çok daha özel, kimlikli bir alan haline getireceğiz. İnşallah en yakında Beyoğlu Belediye Başkanı’mızla da gezeriz burayı” dedi.

Ekrem İmamoğlu, yapılan son düzenlemelerle eskisinden daha çağdaş bir görünüme kavuşan Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde incelemelerde bulundu. İBB üst yönetimi ve bürokratlarının tam kadro eşlik ettiği İmamoğlu, cadde boyunca gerçekleştirilen düzenlemelerle ilgili bilgi aldı. Çalışma arkadaşlarına kendi önerilerini de ileten İmamoğlu, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Vatandaşlardan gelen fotoğraf çektirme isteklerini yerine getiren İmamoğlu, yurttaşlarla sohbet etti. İmamoğlu, İstiklal Caddesi ilgili değerlendirmelerini de yol boyunca yürüyerek, vatandaşların arasında gerçekleştirdi.

“İBB’NİN YETKİ ALANINDA”

“Arkadaşlarımla yaklaşık 1 yıl öncesinden konuştuğumuz ve başlattığımız imalatları yerinde görüyorum” diyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

“İstiklal Caddesi, İstanbul’un önemli bir simgesi. İBB’nin yetki alanında. Taksim’den Tünel’e kadar bu sürecin planlanması, etkinlikler ile zenginleşmesi, tarihi tramvay ile beraber zenginleşen bu alanın daha profesyonel bir alana sahip olması adına buranın temizliğinden, kimliğinden, halkla ilişkilerine varıncaya kadar tüm ekibimizle bir süreç başlattık. Özellikle oturma gruplarımız çok ilgi gördü. Nefes almak isteyenler, yol boyunca yürüdüklerinde oturup orada dinlenmesi gereken insanlar var. Kimlikli, nitelikli, güvenlikli… Zaten görüyorsunuz özel tasarım. Yani ahşabıyla, dökümüyle, seçilen ağaçlarıyla yeşil örtüyü de burada sağlayan bir uygulama yaptılar.”

“BUNA BİLE SİYASET YAPILMASI YAZIK”

Daha önce caddede Beyoğlu Belediyesi’nin ahşap saksılardan yapılma ağaçlar olduğunu hatırlatan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bir yıla yakındır buradaki süreç, Beyoğlu Belediyesi ile yazışılıyor. Yani yazışmalar yapılıyor. Değişim yapılacağı bilgisi veriliyor vs. Buna duyarsız kalındı. Üzerinden siyaset yapıldı. Bunun üzerine siyaset yapılması, buna bile siyaset yapılması yazık. İlçe Belediye Başkanı’mız, işine odaklandığında başarılı oluyor. İşine odaklandığında, bizimle diyaloğa geçtiğinde birçok sorunun çözüldüğünü gördük. İlçe Belediye Başkanı’mıza, başka ilçe belediye başkanları gibi yapmamasını, belediye başkanlığına odaklanmasını, hatta yorulduğunda bu banklara oturmasını diliyorum. Ağaçlarımıza bir katkı sunacaksa olabilir.

“İNŞALLAH YAKINDA BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANI’MIZLA BERABER GEZERİZ BURAYI”

Burada temizlik, güvenlik, zabıta ekiplerimiz var. Yorulduklarında oturan vatandaşlarımız var. Zaten o işe yarayacak. Çok güvenli. Kolay kolay yerinden taşınamıyor. Diğerleri sağa sola taşınabilen ünitelerdi. Belediye Başkanı gelsin otursun, bir kahvesini alsın, içsin. Esnafımızla selamlaşsın. O daha güzel. Burada özellikle halkla ilişkiler boyutu önemli. Bir tarafında Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’mız etkin olacak. Zabıtamız burada etkin olacak. Zabıtamızın buradaki fonksiyonu, düzeni oluşturmak, sağlıklı bir ortam var etmek. Kültür sanat etkinliklerimiz olacak, sergilerimiz olacak. Geçenlerde Beyoğlu Belediye Başkanı burada sergi yapmak istediğini söyledi. ‘Buyurun yapın’ dedim. Bize haber verdiklerinde, belli günlerde, çakışmadığı sürece iş birliğine açık bir yönetimiz. İstiklal Caddesi çok değerli bir alanımız. Burayı İstanbul için çok daha özel, kimlikli bir alan haline getireceğiz. İnşallah en yakında Beyoğlu Belediye Başkanı’mızla da gezeriz burayı.”