Ana Sayfa Gündem 28 Temmuz 2021

İBB’DEN ÜNİVERSİTELİ ADAYI GENÇLERE REHBERLİK HİZMETİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, (İBB), bu yıl da üniversite tercihi yapacak gençlere ücretsiz danışmanlık hizmeti verecek. İstanbul’un 21 meydanında kurulan tercih platformları ve 2 mobil araç, gençlere en doğru tercihi yapmaları için yardım edecek. Meydanlara gelemeyenlere de Alo 153 hattıyla hizmet verilecek.

Üniversite adayı gençlerin heyecanla beklediği Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasıyla gençlerde tercih heyecanı başladı.

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü, 5-13 Ağustos arası olarak açıklanan üniversite tercih dönemi için ücretsiz rehberlik ve danışmanlık hizmeti verecek. Adayların tercih maratonunda en iyi ve doğru seçimi yapabilmeleri için 4 Ağustos’tan itibaren İstanbul’un meydanlarında misafirlerini ağırlamaya başlayacak.

21 MEYDANDA DANIŞMANLIK VE REHBERLİK HİZMETİ

İBB Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezleri, YKS’ye giren gençlerin tercihlerini en doğru şekilde yapabilmelerine katkı sağlayacak. İstanbul’un 21 meydanında 190 kişi ile hizmet verilecek. Merkezlerde, gençlere puanları, başarı sıralamaları ve üniversitelerin kontenjanları gibi kriterlere göre tercihlerini doğru bir şekilde yapabilmeleri için ücretsiz danışmanlık yapılacak.

DOĞRU TERCİH İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ANLATILACAK

Puan ve diğer sayısal sonuçlarla birlikte adayların ilgi alanları, eğitim için başka bir şehirde yaşama istekleri, yetenekli oldukları alanlar, tercih yapacakları şehrin ulaşım imkanları ve daha birçok etken, üniversite tercihlerini belirleyen konular arasında yer alıyor. İBB’nin Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezleri’ndeki uzman rehberler tarafından bu kriterlere de dikkat çekilecek. Tercihlerini yapmadan önce seçecekleri üniversitelerin ve bölümlerin kendilerine uygun olması gerektiği yönünde tavsiyelerde bulunulacak.

TELEFONLA DA HİZMET VERİLECEK

Üniversite adayları, 13 Ağustos 2021’e kadar her gün 10.00 ve 19.00 saatleri arasında meydanlardaki merkezlere gelerek destek alabilecek. Sabit hizmet noktalarının yanında 2 mobil Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezi de olacak. İstanbul’da meydanlara gelemeyenler İBB Beyaz Masa’nın Alo 153 numaralı telefonunu arayarak destek alabilecek. 0212 153 00 00 numaralı telefonla da Türkiye’nin her yerinden İBB Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezleri’ne ulaşabilecek. Engel, hastalık veya herhangi bir nedenle meydanlara erişmeyenler de Alo 153’ü arayarak destek alabilecek. Adaylar, gerek duyulması durumunda İBB ekiplerinin evlerine gelerek kendilerine yüz yüze destek vermelerini de talep edebilecek. Ayrıca tüm adaylar, tercih.ibb.istanbul adresinde yer alan tercih sistemini kullanarak listelerini oluşturup daha sonra ÖSYM’nin sistemi üzerinden tercihlerini yapabilecek.

Geçtiğimiz yıl 30 binin üzerinde gencin destek aldığı İBB Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezleri’nin bu yıl bulunduğu noktalar ise şunlar:

AVRUPA YAKASI

Aksaray Meydan (Fatih)

Bağcılar Meydan

Bakırköy Meydan

Beylikdüzü Meydan

Beşiktaş Meydan

Esenler Meydan

Esenyurt Meydan

Gaziosmanpaşa Meydan

Sultangazi Meydan

Şirinevler Meydan (Bahçelievler)

Şişli Meydan (Cevahir AVM Önü)

Taksim Meydan (Beyoğlu)

 ANADOLU YAKASI

Beykoz Meydan

Çekmeköy Meydan

Kadıköy Meydan (Rıhtım)

Kartal Meydan

Pendik Meydan

Sultanbeyli Meydan

Şile Meydan

Ümraniye Meydan

Üsküdar Meydan

MOBİL TERCİH DANIŞMA MERKEZLERİ

Silivri Meydan

Eminönü Meydan