Ana Sayfa Gündem 28 Temmuz 2021

DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI UYSAL: MÜLTECİ MESELESİNİ AKLI SELİM İLE ELE ALMALIYIZ

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Bu memleket, Avrupa’ya göçmek isteyenler için zindan değil, biz de Avrupa Birliği’nin gardiyanı değiliz. Mülteci meselesini vicdan ve nefret parantezine sıkıştırmadan aklı selim ile ele almalıyız” dedi.

Gültekin Uysal, yaptığı açıklamada; göçmen sorununa ilişkin görüşlerini paylaştı. AKP iktidarının Türkiye’yi Avrupa Birliği’nin (AB) tampon bölgesi haline getirdiğini öne süren Uysal, “Bu memleket Avrupa’ya göçmek isteyenler için zindan değil, biz de AB’nin gardiyanı değiliz. Mülteci meselesini vicdan ve nefret parantezine sıkıştırmadan aklı selim ile ele almalıyız” dedi. Uysal, şunları kaydetti:

“Bu ülkede açık kapı politikası ile sınırları yolgeçen hanına çevirip taraf olan da sadece slogan düzeyinde bir akılla ‘geri göndereceğiz’ diyerek aleyhte olan da mülteci meselesinde yanlışta yarışıyor. Erdoğan’ın Suriye’de attığı her adım, ülkemiz adına riskleri büyüten bir dereceye erişmiştir. Suriye’de yaşanan iç savaş neticesinde ülkemize kabul edilen zorunlu sığınmacılar, en temel hakları olan yaşam haklarının ihlal edilmesine dair tehlikeleri göz önünde bulundurup ülke değiştirmişlerdir. Muhalefeti kontrol edeyim, medyayı kontrol edeyim, yargıyı kontrol edeyim diyen… kontrol hastalığına yakalanan AKP, ne hikmetse bir tek göçü kontrol etmemekte; her şeyi kaydeden iktidar göçmeni kaydetmemektedir.”