Ana Sayfa Gündem 28 Temmuz 2021

BYLOCK’UN LİSANS SAHİBİ KEYNES’İN AVUKATLARI: “KENDİ İSTEĞİ VE ISRARLI ÇABALARIYLA TESLİM OLDU”

Türkiye’ye gelerek teslim olan ve hakkında 15 yıl kadar hapis istemiyle dava açılan ByLock’un lisans sahibi David Keynes’in (Alpaslan Demir) avukatları, “Herhangi bir yakalama kararı kapsamında Türkiye’ye getirilmemiş, tamamen kendi isteğiyle ve ısrarlı çabalarıyla gelerek teslim olmuştur” açıklamasını yaptı.

FETÖ’nün haberleşme ağı olan ByLock programının lisans sahibi David Keynes’in (Alpaslan Demir) 9 Haziran’da Türkiye’ye gelerek polise teslim olduğu ve 14 Haziran’da tutuklandığı ortaya çıkmıştı.

Hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Keynes’in avukatları Abdurrahman Bayramoğlu, O. Rahmi Ofluoğlu ve R. Çağlar Dilber, bugün yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada; Keynes’in, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre sonra Türkiye’ye gelerek bildiklerini anlatmak için girişimlerde bulunduğu belirtildi. Keynes’in teslim olma sürecinin anlatıldığı açıklama şöyle:

“Bazı gazeteciler, tanıdığı bazı yetkililer ve birkaç avukatla bu konuda iletişime geçmiş, ardından 26.10.2016 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nı telefonla arayarak örgütle ilgisi, Bylock vb. konularda açıklamalar yapmak istediğini belirtmiştir. Ancak bu girişimlerinden sonuç alamamıştır.

David Keynes, bizimle 2020 yılında temas kurdu ve herhangi bir garanti talep etmeksizin Türkiye’ye gelerek bildiklerini anlatmak istediğini belirtti. Pandemi sürecinden kaynaklanan bazı gecikmeler sonucunda 04.03.2021 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na durumu bildiren bir dilekçe sunduk.

“SAVCILIĞIN BİLGİSİ DAHİLİNDE GELDİ”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bilgisi dahilinde 09.06.2021 günü saat 17.00 sıralarında İstanbul Havalimanı’na gelen David Keynes, havalimanında kolluk tarafından gözaltına alınarak 6 gün süreyle sorgulanmıştır.

“16 TEMMUZ 2021 TARİHLİ İDDİANAME”

14.06.2021 günü tutuklanmasına karar verilmiş ve 16.07.2021 tarihli iddianameyle hakkında TCK 314/2 kapsamında dava açılmış ve TCK 221/4 bağlamında etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılması gerektiği yönünde savcılıkça görüş belirtilmiştir. Dava, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir.

David Keynes herhangi bir yakalama kararı kapsamında Türkiye’ye getirilmemiş, tamamen kendi isteğiyle ve ısrarlı çabalarıyla gelerek teslim olmuştur. Bank Asya hesabı, 1999 yılında açılmış bir hesaptır ve hareketsizlik dolayısıyla 10 yıl sonra, 2009 yılında kendiliğinden kapanmıştır. David Keynes, ByLock’un yalnızca lisans sahibidir. Sistemi hiç kullanmamıştır.”

İlginizi çekebilir

İZMİR’DE YANGIN ALARMI

İZMİR’DE YANGIN ALARMI