Ana Sayfa Gündem 28 Temmuz 2021

BİRLEŞİK KAMU İŞ TEKİRDAĞ’DA. “HESAP SORMAK İÇİN ALANLARDA OLACAĞIZ”

FERHAT AKGÜN

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu üyesi memurlar Tekirdağ Hasan Ali Yücel meydanında buluştu.Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Sendikacılığı iktidarla el ele kol kola yürüten Memur-Sen’den, Kamu-Sen’den hesap sormak için alanlarda olacağız. Bu süreçte sessiz kalan KESK’ten de hesap sormak için alanlarda olacağız. Yürüyüşümüz başladı ve son bulmayacak. Ta ki AKP iktidarı yıkılana kadar. Ta ki Memur-Sen yetkiyi kaybedene kadar mücadelemiz ve çalışmamız devam edecek” dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu üyesi memurlar Tekirdağ Hasan Ali Yücel Meydanında bugün kitlesel bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun da destek verdi. Memurlar adına toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yürütmeye yetkili Memur-Sen ve hükümete tepki gösteren Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Kutlu yürüyüşümüz haklarımızı alana kadar devam edecek. Biz Burdur Yeşilova’dan Fakir Baykurt’un memleketinden başlayan yürüyüşümüzü sırasıyla Antalya, Aydın, İzmir ve bugün de Tekirdağ olarak devam ediyoruz. Buradan İstanbul’a, Bursa’ya, Adana’ya, Samsun’a gideceğiz ve ayın 2’sinde Ankara’da olacağız” dedi. Genel Başkanı Mehmet Balık şöyle konuştu:

“HESAP SORMAK İÇİN YOLLARDAYIZ”

“Şunu burada belirtmek istiyorum, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlasa bile bizim yürüyüşümüz sürecek. Biliyorsunuz, Memur-Sen toplu görüşme masalarında hep kamu çalışanlarını satmıştır. Memuru satmıştır, aynı AKP’nin esnafı, çiftçiyi, işçiyi sattığı gibi. Biz bunların hepsinin hesabını sormak için bu yollardayız. Herkese anlatmak için yollardayız. İşte Trakya’dayız Ayçiçek yağının başkentinde, çiftçiliğin başkentinde, hayvancılığın başkentinde buradaki üreticinin sorunlarını da yurttaşlarımızdan alıp kamuoyuna, iktidara seslenmek için buradayız.

“ALANLARDA HESAP SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Üç Konfederasyonu masanın çevresinde buluşturarak sonra da oradan hiçbir sonuç olmadan, uzlaştırma kuruluna sevk etmenin hesabını sormak için alanlardayız. Bakın şimdi Kamu-Sen ve Memur-Sen anlaştılar. Yüzde 21, yüzde 17’lik artış talep ettiler. Ben diyorum ki; Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak madem samimisiniz sözlerinizde, 600 lirada seyyanen zam istediniz, biz sizin yanınızda duracağız. İşte meydan buyurun sözünüzü yerinize getirin. Biz size destek olacağız. Ama şunu çok iyi biliyoruz. Yarın kapalı kapılar arkasında uzlaşamadık anlaşamadık, diyerek uzlaştırma komisyonuna bu ücretleri getirirseniz bilin tekrar alanlarda olacağız. Toplu görüşme uzlaştırma kurulu bitse de biz alanlarda hesap sormaya devam edeceğiz.
 
“AKP İKTİDARI YIKILANA KADAR ALANLARDA OLACAĞIZ”

Sendikacılığı iktidarla el ele kol kola yürüten Memur-Sen’den, Kamu-Sen’den hesap sormak için alanlarda olacağız. Bu süreçte sessiz kalan KESK’ten de hesap sormak için alanlarda olacağız. Yürüyüşümüz başladı ve son bulmayacak. Ta ki, AKP iktidarı yıkılana kadar. Ta ki, Memur-Sen yetkiyi kaybedene kadar mücadelemiz ve çalışmamız devam edecek.”

AYGUN: “HAKLI YÜRÜYÜŞÜNÜZDE YANINIZDAYIZ”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun da 3600 ek gösterge vaadinde bulunan iktidarın henüz bu sözcünü yerine getirmediğin anımsatarak, “Vallaha seçim bitti biliyorsunuz neredeyse 3 yılı devirdik hala çalışmalar devam ediyor. Ama biz söz veriyoruz, CHP olarak Millet İttifakı olarak biz sözümüzün arkasında olacağız ve emekçilerin hakkını emekçilere teslim edeceğiz. Bu haklı yürüyüşte sizlerin yanındayız, yanınızda olmaya da devam edeceğiz” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
* Basın açıklaması ve katılanlar
* Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık’ın açıklamaları
* CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun