Ana Sayfa Gündem 28 Temmuz 2021

AYHAN BARUT’TAN ‘KAYIP SİLAH’ ÇAĞRISI: “BU VAHİM KONUYLA İLGİLİ DERHAL ADIM ATIN”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, kaybolduğu öne sürülen 100 bini aşkın silahın bulunması için Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığını göreve çağırdı. Barut “Bu korkunç ve vahim konuyla ilgili derhal adım atın. Bu namluların yarın kime döneceği meçhuldür. Yaşanacak her olumsuzlukta sorumluluk sizindir” dedi.

Ayhan Barut, bugün yaptığı açıklamada; 2014 yılında 14 bin olarak açıklanan kayıp silah sayısının 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 100 bini aştığı yönündeki iddiaları anımsattı. Barut, “Geçmişte yaşanan acıların tekrarlanmaması, ülkemizde kaosun egemen olmaması için bu iddiaları araştırıp soruşturup gereğini yapmayan iktidar, başını kuma gömmüş durumda. Kılını kıpırdatmadığı gibi herhangi bir açıklama yapmıyor, sadece susuyorlar. Susmak bir yönüyle kabul etmektir” diye konuştu.

Barut, “Milletimizin bu yüce Meclisi’nde bir kez daha İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığını göreve davet ediyoruz. Türkiye’de 2014’te 14 bin silah kayıpken bu sayı 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 100 bini aşmış durumda. Bu korkunç ve vahim konuyla ilgili derhal adım atın, kamuoyuna açıklama yapın. Bu namluların yarın kime döneceği meçhuldür. Yaşanacak her olumsuzlukta sorumluluk sizindir. Artık susmayın” dedi.