Ana Sayfa Gündem 27 Temmuz 2021

ÜMİT ÖZDAĞ’DAN ‘MÜLTECİ’ YORUMU: TASARLANAN, TÜRKİYE’NİN İÇİNDE ETNİK BİR CEHENNEMİN OLUŞTURULMASIDIR

DAVUT GÜLEÇ

Ayyıldız Hareketi lideri Prof. Dr. Ümit Özdağ, Afganistan’dan başlayan akınla yeniden gündeme gelen mülteciler için “Tasarlanan, Türkiye’nin içinde etnik bir cehennemin oluşturulmasıdır” dedi. Özdağ, iktidar olmaları halinde Suriye’den gelenleri bir sene içinde ülkelerine geri göndereceklerini söyledi.

Ümit Özdağ, bugün Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’ni (KGC) ziyaret etti. Ziyarette gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Özdağ, şunları söyledi:

“GELMELERİ İÇİN BOMBALANDILAR”

“Gayri resmi rakamlara göre Kayseri’de, 160 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Bu insanlar stratejik göç mühendisliği ile getirildiler. Bombalandıkları için gelmediler, gelmeleri için bombalandılar. Her birisi bireysel trajediler yaşadılar.

“SURİYE’DE YAŞANANLAR, BÜYÜK KÜRDİSTAN KURULMASININ BİR PARÇASI”

Ama işin gerçeği; Suriye’de yaşananlar, büyük Kürdistan kurulmasının bir parçasıdır. Büyük Kürdistan’ı kurmak için önce Irak’a bir Kürdistan yerleştirdiler. Şimdi Suriye’nin kuzeyini boşaltıyorlar. Bu boşalttıkları bölgeleri PKK’ya teslim ediyorlar. Sonra sıra Türkiye ve İran’a gelecek. Bizi birbirimize bir türlü düşüremediler. Çünkü biz bu topraklarda bir millet olmayı, güçlü bir milli birlik duygusuyla başarmış bir toplumuz. Bunun için Türkiye’de demokratik dengeleri değiştirerek ileride kışkırtacakları, tahrik edecekleri ve iç çatışma çıkartacakları bir sosyal vasat oluşturuyorlar. Başından beri bu konuda Türkiye’yi uyarıyoruz. İktidarın aymaz politikaları Türkiye’yi bir felakete sürüklerken sarı muhalefetin de duyarsız bu yaklaşımları, bu sorunun bu noktaya tırmanmasının önünü açmış durumda.

“TÜRK EKONOMİSİ SİSTEMLİ BİR ŞEKİLDE SOYULAN BİR EKONOMİ”

Aynı zamanda Türk ekonomisi, sistemli bir şekilde soyulan bir ekonomi. Nasıl? Sadece bizlerin ve çocuklarımızın değil, torunlarımızın geleceğiyle… Sadece küçük bir gurup zenginleşsin diye kamu kaynaklarının soyulmaya, sistemli soyulmaya açık hale getirildiğini görüyoruz. Biz soyuluyoruz. Sistem öyle kurulmuş.

“SARAY REJİMİ ÇÖKÜYOR”

Mevcut ‘saray rejimi’ olarak nitelendirdiğimiz rejimin çöktüğünü görüyoruz. Bu çöküş bizi üzmemeli ve umutsuzluğa sürüklememeli. Bu çöküşten sonra Türkiye’nin yükselişi birlik ve barışla gerçekleşecek. Tarihte bir sapma olan bu tek adam döneminin rejimini Türkiye aşacak ve tekrar demokratik, hukuk devletine inşallah döneceğiz. AVM’lerden fabrikalara döneceğimiz bir Türkiye’yi oluşturacağız.

“BİZ MİLLETİMİZLE İTTİFAKI TERCİH EDECEĞİZ”

Ne Cumhur ne Millet ittifakının içinde değiliz ve olmayacağız. Her iki ittifak da Türk milletini birbirine düşmanlaştırıyor, geriyor ve yabancılaştırıyor. Biz milletimizle ittifakı tercih edeceğiz. Cumhuriyetle, Atatürk ile İstiklal Harbi ile sorunu olmayan, Türk Devleti ve milletinden başka sadakat bağı ile bağlı olmayan her yurttaşımızın oyuna talibiz. Ama Türk milletinden başka milletlerle sadakat bağı olanlar, İstiklal Harbi, Atatürk’le sorunu olanların oyunu da desteğini de istemiyoruz. Onlarla bizim bir siyasal duruşumuz yok. Sadece görmemezlikten geliyor ve mücadele ediyoruz.

“TÜRKİYE’YE KAVİMLER GÖÇÜ”

Suriyelilerin de Afganlıların da Iraklıların da İranlıların da… Aşağı yukarı 194 ülkeden Türkiye’de insan var. Kavimler göçü ile ülkemizin demokratik dengesinin değişmesini kabul etmiyoruz. Bundan dolayı sayıları 5,3 milyon olan başta Suriyeliler olmak üzere Afganlıların bir an önce ülkelerine dönmeleri için biz gereken çalışmaları, konuyu yıllardan beri inceleyerek bir eylem programı çerçevesinde hazırlamış bulunmaktayız.

“GİDENLER, SURİYE’DE EVLENİP KARILARINI DA GETİRİYORLAR”

Bu toprakların büyük bölümünde, Suriye’nin barış koşulu oluşmuş durumda. Dünya bu bölgeye yatırım yapmaya başladı. Üstelik bayramda binlerce, on binlerce insan Suriye’ye gidiyor. Bunlar sadece Türkiye’nin kontrolündeki bölgeye gitmiyorlar. Bunlar Halep’e de Suriye’nin değişik yerlerine de gidiyorlar. Orada ailelerinin yanında kalıyorlar, komşularının bayramını kutluyorlar, kurban kesiyorlar, hatta evleniyorlar, karılarını da alıp getiriyorlar.

“SURİYELİLERİ BİR YILDA ÜLKELERİNE YOLLAYACAĞIZ”

Suriye’den gelenleri biz bir senelik süre içinde, uluslararası koşulları oluşturarak ve Türkiye’nin dostları olarak yollayacağız. Kimseyi trenlere bindirip yollamak gibi bir niyetimiz yok.

Afganistan konusuna gelince; meseleyi Kabil Havaalanı’nın korunup korunmaması konusuna indirgemek, Türk-Afgan ilişkilerinin ve Türkiye’nin jeopolitik perspektifinin çok altında bir şey olur. Bundan 20 yıl önce, Türkiye’den sonra Türk dünyasının en büyük ordusu, Kuzey Afganistan’daki Türk ordusuydu. Hatta uçaklarla Türkiye’ye Kaleşnikof silah sevkiyatı yaptılar. PKK’ya karşı kullanmak için. Yapılması gereken, hızla bir taraftan Taliban’la görüşülürken diğer taraftan General Dostum ve ekibini askeri olarak desteklemek ve Afganistan içerisindeki göçü Kuzey’e yönlendirmek ve buraya ekonomik olarak da destek vermektir. Afganistan’dan kaçanların çok büyük bölümü ekonomik nedenlerle kaçıyor. Savaştan değil. Bunu durdurmak zorundayız. Bunu geri çevirmek zorundayız. Sınırda büyük bir entegre, sinek bile geçirmeyeceğimiz milli güvenlik sistemini nasıl kuracağımızın bütün ayrıntılarını parti olarak planlamış durumdayız.

“TASARLANAN, TÜRKİYE’DEN KÜRDİSTAN’IN KOPARTILMASIDIR”

Türkiye’nin bir iç savaşa sürüklenmesi, bir iç savaşla meşgul iken Türkiye’den Kürdistan’ın kopartılmasıdır. Tasarlanan, Türkiye’nin içinde etnik ve bir cehennemin oluşturulmasıdır. Her şey kuralına göre ilerliyor. Adım adım, adım. Bunun bir tek yolu var.  Bu insanları Türkiye’nin dostları olarak bir an önce ülkelerine geri yollamak zorundayız.

“SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERMEK, TÜRK MİLLETİNİN EGEMENLİĞİNE YAPILMIŞ SALDIRIDIR”

Suriyelilere vatandaşlık vermek, Türk milletinin egemenliğine yapılmış saldırıdır. Hükümetin yapması gereken, vatandaşlık konusunda şeffaf olmaktır. Verilen rakamlar, gerçek rakamlar değil. Dün Beylikdüzü’nde Nüfus İdaresi Müdürlüğü tıklım tıklım Suriyeli doluydu, vatandaşlık dağıtılıyor diye. Bunun bir sonu var. Türk milleti büyük millettir. Çalışkan ve güçlü bir millettir. Düşenin de yardımına koşar. Ama birileri düşen üzerinden, bizim ordumuzu ve devletimizi düşürmeyi planlıyorsa buna da müsaade etmeyiz. Onun için evet, yollayacağız. Hepsini yollayacağız. Vatandaşlık verilenleri teker teker kontrol edeceğiz. Doğru verilmiş mi bu vatandaşlık?

“KÜFREDEN SURİYELİYE VERİLEN VATANDAŞLIK İÇİN SUÇ DUYURUSU”

Twitter üzerinden bana küfreden 23 yaşındaki bir Suriyeli, ‘Vatandaşlık aldım’ diyor. Şimdi ben bu vatandaşlıkla ilgili suç duyurusunda bulunacağım. Gelecek hafta. Bu adama neye göre istisnai vatandaşlık verdiniz? Türkiye’ye katkısı ne? Türk parlamenterlere küfrederek mi katkıda bulunuyor?”