Ana Sayfa Gündem 27 Temmuz 2021

ÖZHASEKİ’NİN “MÜLTECİLERİN EKONOMİYE KATKISI VAR” AÇIKLAMASINA YANIT: “KATKIYI KAYITSIZ İSTİHDAM TARAFINDAN YAPIYORLAR”

Dünya Evimiz Uluslararası Dayanışma Derneği Koordinatörü Burçak Sel; AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin mültecilerle ilgili “Bu insanların ekonomimize de katkıları var” açıklamasını “Mülteci grubu Türkiye’de kayıtsız istihdamın konusudur. Özhaseki’nin işaret ettiği katkıyı, kayıtsız istihdam tarafından yapmak durumunda kalıyorlar. Bu yaşam hakkına varacak kadar temel hak ve özgürlüklerini ihlal eden bir şey” sözleri ile değerlendirdi.

AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada; mülteciler için “Suriyeli ve Afgan sığınmacılar bazı şehirlerde sanayiyi ayakta tutuyor…  Bu insanların ekonomimize de katkıları var” dedi.

Dünya Evimiz Uluslararası Dayanışma Derneği Koordinatörü Burçak Sel, Özhaseki’nin açıklamasını değerlendirdi.

Sel; mültecilerin kötü şartlar altında çalıştırıldıklarını vurgulayarak, “Afganlara baktığımızda ülke genelinde kayıtsızlık oranının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Kayıtsızlık oranının kendisi, çalışma hayatında da kayıtsız olarak istihdama neden oluyor ve dolayısıyla hak kaybına yol açıyor” diye konuştu.

Sel, Afganlar dışındaki diğer mültecilerin de kayıtsız çalıştırıldığına dikkat çekerek, “Mülteci grubu Türkiye’de kayıtsız istihdamın konusudur. Özhaseki’nin işaret ettiği katkıyı kayıtsız istihdam tarafından yapmak durumunda kalıyorlar. Bu kayıtsız olma durumu kendilerinin yaşam hakkına varacak kadar temel hak ve özgürlüklerini ihlal eden bir şey” diye bildirdi.

Sel, kayıtsız istihdamın devreden çıkarılması gerektiğini aktararak; mülteciler ile yerli emek gücü arasındaki rekabetin, “nefrete” dönüştüğüne işaret etti. Sel; devletin ve sermaye gruplarının mültecilerin çalışmasına ilişkin düzenlemelerde sessiz kaldığını kaydederek, mültecilerin kayıtsız çalışmasının sermaye gruplarının işine geldiğini ifade etti.

“BAZI SEKTÖRLER YENİDEN CANLANDI”

Sel, Özhaseki’nin açıklamasının doğru yönü olduğunu ancak yeterli olmadığını belirterek, “Mülteciler ekonomiye sadece katkıda bulunmuyor ama katkıda bulunmakla yetinmeyip bazı sektörleri de yeniden canlandırıyorlar” dedi.