Ana Sayfa Gündem 27 Temmuz 2021

İMAMOĞLU’NDAN BIÇAKLI SALDIRIYA UĞRAYAN CANKURTARANLARA DESTEK: SALDIRIYI KINIYORUZ, HUKUKEN HAKLARINI ARAYACAĞIZ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçen hafta bıçaklı saldırıya uğrayan cankurtaranlarla Arnavutköy Karaburun Plajı’nda bir araya geldi. İBB personeli cankurtaranlara yönelik saldırıyı kınadığını belirten İmamoğlu, “Hukuki olarak haklarını arayacağız” dedi.

Kurban Bayramı’nın üçüncü günü, 23 Temmuz’da Şile’de yaşanan olayda, kaymakamlık tarafından alınan yasak kararına rağmen denize girmek isteyen kişiler, 2 İBB cankurtaranını bıçakla yaralamıştı.

İBB Başkanı İmamoğlu, Arnavutköy’deki Karaburun Plajı’nda görev yapan cankurtaran personeli ile bugün kahvaltıda bir araya geldi. İmamoğlu’na, Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı, İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak, İSYÖN A.Ş. Genel Müdürü Hamdi Arpa ve Başkan Danışmanı Ertan Yıldız da eşlik etti.

“KAMU GÖREVLİSİSİNİZ”

Cankurtaranların, yaptıkları görevin niteliği gereği kamu görevlisi olduklarını kaydeden İmamoğlu, “Kamuya hizmet eden her kişinin hem hukuksal hakları var hem de sorumlulukları var. Mümkün olduğu kadar bireysel çatışmadan uzak duracaksınız. Mümkün olduğu kadar üstleriniz vasıtasıyla eğer bir usulsüzlük, bir haksızlık orada yapılıyorsa takibini talep edeceksiniz. Bizim de arkadaşlarımız elbette onu takip etmekle sorumlular” dedi.

Kamu görevlilerine hakaret etmeyi marifet bilen insanlar olabileceğine dikkat çeken İmamoğlu, “Biz, onlara cevap vermeye kalksak işimizi yapamayız. Ama hukuksal hakkımızı arıyoruz, onları muhatap almıyoruz. Bunların bir kısmı kötü niyetli olabilir, bir kısmı cahillikle yapabilir. Bu bağlamda bütün arkadaşlarınıza bunu anlatarak dikkatli olmalarını ve cevap vermemelerini istiyorum” uyarılarında bulundu.

“İSTANBUL’DA CİDDİ BİR CANKURTARAN HİZMETİ VAR”

Şile’de yaşanan talihsiz olayla ilgili hukuki süreçlerin devam ettiğini belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

“Tabii ki arkadaşlarımıza yapılan saldırıyı kınıyoruz. Takip edeceğiz. Hukuki olarak haklarını arayacağız. Gönül, böyle bir şey olmasını istemezdi. İstanbul’da, çok ciddiye alınan ve çok ciddi biçimde yapılan bir cankurtaran hizmeti var. Ve bu, bizim dönemimizde bu biçimine kavuştu. Daha önce de vardı. İyi olan yerler vardı. Ama çok kötü, sorumsuzca davranılan, hatta hiç olunmayan yerler de vardı. Karaburun da aslında bunlardan birisi diyebiliriz. Ama şimdi görüyoruz ki biraz ilgi, alaka ile İstanbul’un en güzel plajlarından birisine, denetimli ve aynı zamanda cankurtaran hizmetinin olduğu keyifli bir alana dönüştü.”

“KADIN ARKADAŞLARIMIZ ÇAĞDAŞ BİR GÖRÜNTÜ KATTI”

İstanbul’un sahillerine çok önem verdiklerini söyleyen İmamoğlu, mesai arkadaşlarına, “Bu noktada özellikle Karaburun ve Karadeniz tarafı, biraz daha bu sene kıymetli oldu. Marmara Denizi’ndeki malum müsilaj sorununun büyümesiyle insanlarımız Karadeniz kıyısına kaymaya başladı ve burada daha çok denize girmeyi tercih ediyorlar. Başarılar diliyorum. Denizin ve kumsalın o güzelliğinin bir parçası da bizim cankurtaran ekibimiz oldu. Bir de aramızda kadın arkadaşlarımızın olması -o daha da keyifli- çağdaş bir görüntü kattı bize. Önce kendi sağlığınıza dikkat edin, ondan sonra da ihtiyaç olduğunda her vatandaşımızın ihtiyacına koşun” diye seslendi.

Cankurtaranlar da “Buraya gelerek bize de şeref verdiniz. Soframıza katıldınız” diyerek ziyaretinden dolayı İmamoğlu’na teşekkür etti.